ΚΑΟΔ – ΠΑΟΚ: 90-85

15/03/2014

Μετά από συγκλονιστικό παιχνίδι το οποίο κρίθηκε στην παράταση ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε στη Δράμα από τον ΚΑΟΔ με 90-85 για την 21η αγωνιστική της Basket League.

Ο ΚΑΟΔ είχε τον έλεγχο στο ξεκίνημα του αγώνα και έχοντας το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια της πρώτης περιόδου, έφτασε στο σημείο να προηγηθεί ακόμη και με διαφορά 10 πόντων (20-10 και 22-12). Οι γηπεδούχοι μάλιστα είχαν πολύ υψηλά ποσοστά ευστοχίας στα τρίποντα στο ξεκίνημα του αγώνα, με αποτέλεσμα να πάρουν και την διαφορά, την οποία ωστόσο με καλές επιλογές στην επίθεση, κατάφερε να μειώσει ο ΠΑΟΚ στους 4 πόντους (22-18) στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο ΠΑΟΚ με συνολικό σερί 10-0, κατάφερε και έφερε σε σύντομο χρονικό διάστημα το παιχνίδι στα ίσια (22-22) και ο αγώνας απέκτησε άλλη ομορφιά. Με τρίποντο του Δέδα ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε ξανά (28-28), ακριβώς στα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου. Ο ΚΑΟΔ απάντησε με σερί 6-0 με 2/2 τρίποντα του Stiggers (34-28), Ο ΠΑΟΚ μείωσε 34-32, ο ΚΑΟΔ ξέφυγε με 8 (42-34) και το παιχνίδι πήγε στο ημίχρονο με τους γηπεδούχους να έχουν σαφέστατο προβάδισμα (42-35).

Ο ΚΑΟΔ κατάφερε στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου να πάρει διαφορά ακόμη και 12 πόντων (53-41), αλλά ο ΠΑΟΚ με σερί 6-0 μείωσε σε 53-47 και σε αυτό το σημείο οι διαιτητές χρέωσαν με επιθετικό φάουλ τον Τσαϊρέλη και τεχνική ποινή τον Σούλη Μαρκόπουλο. Ο ΚΑΟΔ προηγήθηκε 55-47 και ο ΠΑΟΚ έχασε με 5ο φάουλ τον Τσαϊρέλη στο 28ο λεπτό! Με καλάθι του Μαργαρίτη ο ΠΑΟΚ μείωσε 58-53, ο Brown με τρίποντο έκανε το 61-53, αλλά με 5 συνεχόμενους πόντους ο ΠΑΟΚ μείωσε 61-58 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Το παιχνίδι παρέμεινε «κλειστό» και στην τέταρτη περίοδο και μετά από 5 λεπτά το σκορ ήταν 66-62 (35ο λεπτό). Ο ΚΑΟΔ με σερί 5-0 προηγήθηκε 71-62, αλλά ο ΠΑΟΚ έκανε ένα εντυπωσιακό σερί 12-0 και προηγήθηκε για πρώτη φορά στο παιχνίδι με 74-71. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν 74-74 με βολές του Bavcic και στην τελευταία επίθεση του αγώνα, ο Χαραλαμπίδης αστόχησε στο σουτ που επιχείρησε.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα την παράταση και προηγήθηκε 78-74, αλλά ο ΚΑΟΔ απάντησε με σερί 9-0 και πήρε ξανά το προβάδισμα (83-78). Ο Χαραλαμπίδης με μεγάλο τρίποντο μείωσε 83-81, απάντησε ο Jones με νέο τρίποντο (86-81) και το παιχνίδι συνεχίστηκε σαν πραγματικό ντέρμπι. Στο 88-85 ο Bavcic αστόχησε σε δύο βολές, ο Τσόχλας προσπάθησε να σκοράρει με λέι απ, αλλά κόπηκε από τον Markovic και ο Brown διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (90-85).

Τα Δεκάλεπτα: 22-18, 42-35, 61-58, 74-74, 90-85 (παράταση).

ΚΑΟΔ: Σλαφτσάκης 6, Jones 14 (1), Stiggers 13 (3), Brown 24 (3), Vaughn 10, Markovic 4 (1), Bavcic 14 (2), Ζάρρας 3, Μπένας 2.

ΠΑΟΚ: Payne 12, Cooper 8, Χαραλαμπίδης 10 (1), Τσόχλας 6, Τσαϊρέλης 7, Δέδας 12 (2), Μαργαρίτης 15, Καλλές 2, Μπόγρης 10, Κασελάκης 3, Λιάπης.