ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός: 72-74

17/02/2014

Πολύ κοντά σε μία σπουδαία νίκη έφτασε ο ΠΑΟΚ, που ηττήθηκε τελικά στις λεπτομέρειες από τον Ολυμπιακό με 72-74, σε αγώνα που έγινε κεκλεισμένων των θυρών στο PAOK Sport Arena, για την 18η αγωνιστική της Basket League.

Ο ΠΑΟΚ να και αγωνίστηκε χωρίς τον άρρωστο Γιώργο Μπόγρη, είχε καλό ρυθμό και τον έλεγχο στο παιχνίδι από το ξεκίνημα του αγώνα. Με καλές επιλογές στην επίθεση, αλλά και καλή άμυνα, κατάφερε να προηγηθεί 14-7 με «γκολ-φάουλ» του Καλλέ, με τον Cooper η διαφορά πήγε στο +9 (16-7) και παρά την αντίδραση του Ολυμπιακού (με σερί 5-0 μείωσε 16-12), με νέο τρίποντο από τον Χαραλαμπίδη προηγήθηκε 23-14. Αυτό ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου, αλλά η μεγαλύτερη διαφορά για τον ΠΑΟΚ ήρθε στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, όταν ο Τσαϊρέλης διαμόρφωσε το 25-14.

Η αντίδραση του Ολυμπιακού είχε ως αποτέλεσμα να μειωθεί αρχικά η διαφορά (28-23 στο 14ο λεπτό) και στη συνέχεια με δύο συνεχόμενα τρίποντα από Moon και Collins, οι φιλοξενούμενοι για πρώτη φορά πέρασαν μπροστά στο σκορ με 32-33. Με τρίποντο του Τσόχλα ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 37-35, αλλά ο Ολυμπιακός πήρε ξανά το προβάδισμα στη λήξη του ημιχρόνου και με τρίποντο του Περπέρογλου (37-40). Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με νέο σερί και το δεύτερο ημίχρονο και προηγήθηκε 37-45, γεγονός που οδήγησε τον Σούλη Μαρκόπουλο στο πρώτο του time out.

Ο Ολυμπιακός διατήρησε το προβάδισμα και προηγήθηκε ακόμη και με διαφορά 9 πόντων (40-49), αλλά με επί μέρους σκορ 11-2, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 51-51 και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με διαφορά ενός πόντους για τους φιλοξενούμενους (51-52). Ο ΠΑΟΚ είχε ωστόσο βρει καλό ρυθμό και το έδειξε στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου του αγώνα, όταν με εντυπωσιακό σερί 10-0 και 2/2 τρίποντα από Χαραλαμπίδη και Τσαϊρέλη προηγήθηκε 61-52. Ο Cooper με τρίποντο έδωσε προβάδισμα τριών πόντων (68-65) στον ΠΑΟΚ, που με 2/2 βολές του Cooper και εντυπωσιακό κάρφωμα του Payne στον αιφνιδιασμό, δημιούργησε διαφορά 5 πόντων (72-67), ένα λεπρό πριν το τέλος.

Ο Moon με τρίποντο μείωσε στο καλάθι (72-70), ο Cooper κλείστηκε με αντικανονικό τρόπο και φάουλ από τον Dunston που δεν δόθηκε, γεγονός που οδήγησε σε κακή πάσα και καλάθι από τον Moon που διαμόρφωσε το τελικό σκορ (72-74).

Τα Δεκάλεπτα: 23-14, 37-40, 51-52, 72-74

ΠΑΟΚ: Payne 11, Cooper 14 (2), Χαραλαμπίδης 17 (5), Τσόχλας 3 (1), Τσαϊρέλης 13 (1), Δέδας 2, Μαργαρίτης 4, Καλλές 5, Κασελάκης 3 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Moon 11 (3), Dunston 8, Σπανούλης 6 (1), Περπέρογλου 3 (1), Σλούκας 12 (1), Collins 12 (2), Simons, Lojeski 9 (1), Πρίντεζης 8, Μάντζαρης 3 (1), Καββαδάς 2.