Απόλλων Πατρών - ΠΑΟΚ: 77-81

06/02/2014

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο ΠΑΟΚ, μέσα στην Πάτρα με 81-77 επί του Απόλλωνα για την 17η αγωνιστική της Basket League. Αυτή ήταν τρίτη συνεχόμενη νίκη του ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα και η 11η στη φετινή σεζόν στην Α1.

Ο Κώστας Χαραλαμπίδης πέτυχε το πρώτο καλάθι του αγώνα και ο ΠΑΟΚ έχοντας τον έλεγχο στο ρυθμό του παιχνιδιού, είχε και το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε μάλιστα και με διαφορά 5 πόντων (8-13, 10-15), αλλά οι γηπεδούχοι όταν βρήκαν ρυθμό και τρόπο να απειλήσουν το καλάθι του «Δικεφάλου», έκαναν σερί 9-0 και πήραν το πρώτο τους προβάδισμα στο παιχνίδι (19-15).

Ο Τσαϊρέλης πέτυχε το τελευταίο καλάθι του ΠΑΟΚ στο πρώτο δεκάλεπτο (19-17) και το πρώτο στο δεύτερο (19-19) και το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά με πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα του σκορ. Με τον Τσαϊρέλη ωστόσο να είναι ασταμάτητος, ο ΠΑΟΚ πήρε και πάλι προβάδισμα στο σκορ (24-28) και όταν ο Μαρκόπουλος χρησιμοποίησε χαμηλό σχήμα (Cooper, Χαραλαμπίδης, Payne, Κασελάκης, Μαργαρίτης), η διαφορά ξέφυγε. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 24-33 στα μισά της δεύτερης περιόδου (15’ λεπτό).

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και με σερί 5-0 μείωσαν στους 4 (29-33), αλλά ο Χαραλαμπίδης με δύο συνεχόμενα τρίποντα έφερε για πρώτη φορά την διαφορά σε διψήφια νούμερα (29-39). Ο ΠΑΟΚ παίζοντας εξαιρετική άμυνα, κράτησε χαμηλά τους γηπεδούχους, ενώ είχε καλές επιλογές στην επίθεση και κατάφερε να αυξήσει ακόμη περισσότερο την διαφορά και να προηγηθεί με 13 (32-45). Στη λήξη του ημιχρόνου, ο Αργυρόπουλος ευστόχησε σε τρίποντο από το κέντρο του γηπέδου, το οποίο αρχικά μέτρησαν οι διαιτητές, αλλά βλέποντας το βίντεο της τελευταίας φάσης στα αποδυτήρια, το ακύρωσαν ορθώς, αφού ήταν εκπρόθεσμο.

Οι ρυθμοί του αγώνα έπεσαν στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά ο ΠΑΟΚ συνέχιζε να έχει τον έλεγχο και έφτασε την διαφορά ως τους 14 πόντους (35-49). Ο Απόλλωνας έκανε προσπάθεια να γυρίσει στο παιχνίδι και μείωσε σημαντικά την απόστασή του από τον ΠΑΟΚ (51-56 στο 27’), αλλά η διαφορά έμεινε στους 7 (57-64) στη λήξη του δεκαλέπτου και με τρίποντο του Payne στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου ο ΠΑΟΚ ξέφυγε ξανά με 10 (57-67). Ο Απόλλωνας όμως απάντησε με σερί 10-0 και ισοφάρισε 67-67. Ήταν το 34ο λεπτό και το παιχνίδι ξεκινούσε πάλι από την αρχή.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 70-67 (επεκτείνοντας το σερί τους σε 13-0), αλλά ο ΠΑΟΚ απάντησε με δύο καλάθι από Τσαϊρέλη και Cooper και προηγήθηκε 70-71. Με καλάθι του Cooper ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 73-75 και με αυτό το σκορ οι δύο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο λεπτό του αγώνα. Τα τελευταία λεπτά το παιχνίδι πήγε στις βολές, οι παίκτες του ΠΑΟΚ αποδείχθηκε και εκεί, αλλά και στις αμυντικές τους προσπάθειες περισσότερο ψύχραιμοι και η νίκη έμεινε στον ΠΑΟΚ.

Τα Δεκάλεπτα: 19-17, 32-45, 57-64, 77-81