ΠΑΟΚ – Άρης: 56-49

26/01/2014

Ο ΠΑΟΚ νίκησε 56-49 τον Άρη στο PAOK Sports Arena, για την 15η αγωνιστική της Basket League, σε ένα παιχνίδι που ξεκίνησε το βράδυ του Σαββάτου και ολοκληρώθηκε τις πρώτες ώρες της Κυριακής!

Περίπου εξήμισι λεπτά πριν την λήξη του αγώνα και με τον ΠΑΟΚ να προηγείται 47-43, οι διαιτητές διέταξαν την προσωρινή διακοπή του μετά την ρήψη μία κροτίδας στον περιβάλλοντα χώρο του γηπέδου και εκτός αγωνιστικού χώρου. Το παιχνίδι συνεχίστηκε, αφού πρώτα εκκενώθηκε το γήπεδο και αποχώρησαν οι φίλαθλοι του ΠΑΟΚ. Τι έγινε πριν και μετά την διακοπή;

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Και πριν, αλλά και μετά την διακοπή του ματς. Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου, με τους Τσαϊρέλη και Cooper να ηγούνται επιθετικά, προηγήθηκε 10-3 στο 3ο λεπτό και πολύ γρήγορα πήγε την διαφορά σε διψήφια νούμερα. Το σκορ έγινε 16-3 στο 50 λεπτό, 20-7 στο 8’30’’ και ο Άρης κατάφερε να ρίξει την διαφορά από τους 9 (20-11) στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Ένα τρίποντο του Cooper, έδωσε και πάλι στον ΠΑΟΚ διψήφια διαφορά (27-15 στο 14ο λεπτό), αλλά ο Άρης, που είχε πρώτο σκόρερ και πιο επικίνδυνο παιχνίδι τον Μούρτο, μείωσε 34-25 στο ημίχρονο.

Ο αγώνας είχε αποκτήσει είχε αποκτήσει πλέον διαφορετικό και πιο αργό ρυθμό. Ο Άρης με τρίποντο του Ασημακόπουλου κατάφερε να μειώσει την διαφορά στον πόντο (39-38), αλλά ο ΠΑΟΚ απάντησε με σερί 4-0 και με 2/2 βολές του Μπόγρη και κάρφωμα του Payne στον αιφνιδιασμό, προηγήθηκε 43-39. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι μείωσαν 43-41 στη λήξη της τρίτης περιόδου.

Ο Απόλλωνας Τσόχλας ήταν αυτός που πρωταγωνίστησε σε όλη την διάρκεια της τέταρτης περιόδου. Ο Τσόχλας πέτυχε τους τέσσερις πρώτους πόντους του ΠΑΟΚ στην τέταρτη περίοδο (47-43) και ήταν αυτός που ηγήθηκε της προσπάθειας της ομάδας και μετά την διακοπή του αγώνα. Ο Τσόχλας διαμόρφωσε το 49-45 και με τρίποντο έδωσε στον ΠΑΟΚ αέρα 7 πόντων (54-47) και μάλιστα ευστοχώντας σε τρίποντο στη λήξη της επίθεσης και με τρία σχεδόν λεπτά για το τέλος. Ο Payne πέτυχε το τελευταίο καλάθι του ΠΑΟΚ και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (56-49), με την 9η νίκη του ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 34-25, 43-41, 56-49

ΠΑΟΚ: Payne 9, Cooper 9 (3), Χαραλαμπίδης 1, Τσόχλας 9 (3), Vucicevic, Τσαϊρέλης 13 (1), Δέδας 3 (1), Μαργαρίτης 4, Μπόγρης 5, Κασελάκης 3 (1), Λιάπης.

ΆΡΗΣ: Μποχωρίδης 1, Hant, Πελεκάνος 3, Γκίκας 3 (1), Τσακαλέρης 4, Ασημακόπουλος 11 (2), Χαρίσης 2, Βεζένκοφ 5 (1), Μούρτος 13 (2), Αθηναίου 7.