Κολοσσός Ρόδου - ΠΑΟΚ: 62-49

19/01/2014

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με ήττα τον δεύτερο γύρο της Basket League, καθώς έχασε από τον Κολοσσό Ρόδου στο Βενετόκλειο με 62-49. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα του ΠΑΟΚ στο 2014…

Ο Κολοσσός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και στα πρώτα λεπτά είχε τον έλεγχο. Προηγήθηκε 6-0 και 8-2, αλλά ο ΠΑΟΚ βρήκε τον τρόπο να επιστρέψει στο ματς κι αφού ισοφάρισε 8-8, πήρε το προβάδισμα με 12-13 στην λήξη της πρώτης περιόδου.

Με τον Μπόγρη να πετυχαίνει τους 6 πρώτους πόντους της ομάδας στη δεύτερη περίοδο ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 14-19 και διατήρησε αυτή την διαφορά των 5 πόντων σχεδόν ως το τέλος του ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι ωστόσο κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά στον πόντο (29-30) με την λήξη της δεύτερης περιόδου.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν ξεκίνησε καθόλου καλά για τον ΠΑΟΚ. Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο δεύτερο 20λεπτο με ένα σερί 10-0 και προηγήθηκαν 39-30, ο ΠΑΟΚ πέτυχε μόλις 8 πόντους σε αυτό το διάστημα και έτσι στο 30ό λεπτό ο Κολοσσός ήταν μπροστά στο σκορ με μία διαφορά 10 πόντων (48-38). Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Ο Κολοσσός μάλιστα προηγήθηκε 50-39 και ο ΠΑΟΚ μπήκε στο τελευταία πεντάλεπτο του αγώνα με το σκορ στο 50-41 και την ύστατη προσπάθεια να γυρίσει το ματς. Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να βρει λύσεις στην επίθεση και φυσιολογικά ηττήθηκε…

Τα Δεκάλεπτα: 12-13, 29-30, 48-38, 62-49