Ίκαρος Χαλκίδας – ΠΑΟΚ: 78-86

11/01/2014

Ο ΠΑΟΚ νίκησε με 86-78 τον Ίκαρο στη Χαλκίδα για την 13η αγωνιστική της Basket League, ύστερα από ένα παιχνίδι με περίεργη εξέλιξη. Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου ήταν καταπληκτική στο πρώτο ημίχρονο, αλλά συνέβησαν πολλά στο δεύτερο, ο ρυθμό άλλαξε, ο Ίκαρος μπήκε στο παιχνίδι, χωρίς όμως να αλλάξει ο κυρίαρχος του ματς που ήταν ο ΠΑΟΚ.

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος από το ξεκίνημα του αγώνα. Προηγήθηκε 5-8 με τον Χαραλαμπίδη να πετυχαίνει τους πρώτους του πόντους και ταυτόχρονα να περνά (με αυτό το καλάθι) και στην 10η θέση των σκόρε όλων των εποχών στο πρωτάθλημα του ΕΣΑΚΕ (από το 1992 και μετά), αλλά οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν και πήραν το προβάδισμα (12-10). Ο ΠΑΟΚ χαμήλωσε το σχήμα του (με τον Μαργαρίτη στην πεντάδα αντί του Μπόγρη, αλλά και τον Payne, στη θέση του Χαραλαμπίδη) και επιβλήθηκε στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα να προηγηθεί 19-25 στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν μία αποθέωση για τον ΠΑΟΚ, που με επί μέρους σερί 9-29, δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους γηπεδούχους και προηγήθηκε 28-54 στη λήξη του ημιχρόνου. Ο Κασελάκης με 10 πόντους και χωρίς να χάσει σουτ, ήταν καθοριστικός στην προσπάθεια του ΠΑΟΚ να παγιώσει μία σημαντική διαφορά και με βοήθεια από τον Τσαϊρέλη στην επίθεση και όλη την ομάδα σε άμυνα και επίθεση, ο ΠΑΟΚ με κάθε σχήμα, είχε τον τρόπο να διατηρεί τον απόλυτο έλεγχο στο παιχνίδι.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά ο ΠΑΟΚ συνέχισε να έχει τον έλεγχο στο παιχνίδι. Στα μισά της τρίτης περιόδου ο ΠΑΟΚ ήταν στο +28 (30-58) και διατήρησε αυτή την απόσταση από τους γηπεδούχους ως το τέλος του δεκαλέπτου (45-69), για να μπει με απόλυτη ασφάλεια και στην τελευταία περιόδου του αγώνα. Με βολή του Μπόγρη ο ΠΑΟΚ έφτασε την διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της (45-75), ξεκινώντας με σερί 0-6 το τέταρτο δεκάλεπτο. Η συνέχεια όμως ήταν διαφορετική, καθώς ένα ήρεμο παιχνίδι, έγινε άνω κάτω, με τεχνικές ποινές στον ΠΑΟΚ, αντιαθλητικό φάουλ, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να μειώσουν στους 16 (59-75) στο 36ο λεπτό.

Αν και ο Cooper απάντησε αμέσως με τρίποντο (59-78), οι γηπεδούχοι με διαδοχικά τρίποντα κατάφεραν να μειώσουν ακόμη περισσότερο την διαφορά (67-79), με λιγότερο από τρία λεπτά για το τέλος του αγώνα. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν ακόμη και στους 5 πόντους (78-83), αλλά μέχρι εκεί.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 28-54, 45-69, 78-86