Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ: 81-61

29/12/2013

Με ήττα αποχαιρετά το 2013 ο ΠΑΟΚ, που έχασε στο ΟΑΚΑ από τον Παναθηναϊκό με 81-61 για την 11η αγωνιστική της Basket League.

O ΠΑΟΚ που αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Βαγγέλη Μαργαρίτη, ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και σχετικά γρήγορα επέβαλε τον δικό του ρυθμό, για να προηγηθεί 20-16 στο πρώτο δεκάλεπτο. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη και καθώς ο Παναθηναϊκός έκανε σερί 10-0 και πήρε το προβάδισμα με 26-20, άνοιξε την διαφορά για να φτάσει στο +11 (στο ημίχρονο).

Αν και ο Παναθηναϊκός ξέφυγε ακόμηβ περισσότερο στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (52-38), ο ΠΑΟΚ είχε τον τρόπο να μείνει στο παιχνίδι κι αφού αρχικά μείωσε 52-45, έφτασε την διαφορά στους 5 (56-51), αλλά δεν είχε την ανάλογη συνέχεια. Οι γηπεδούχοι πήραν και πάλι διαφορά (63-53 στο 30ό λεπτό) και από την στιγμή που ο ΠΑΟΚ πέτυχε μόλις 8 πόντους στην τελευταία περίοδο του αγώνα, πήραν τη νίκη και με διαφορά, που δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα.

Τα Δεκάλεπτα: 16-20, 44-33, 63-53, 81-61

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μπράμος 6, Curry 9 (1), Batiste 5, Φώτσης 7 (1), Lasme 14, Μαυροκεφαλίδης 6, Διαμαντίδης 9 (1), Gist 15 (1), Παππάς 4 (1), Γιάνκοβιτς, Maciulis 6, Αποστολίδης.

ΠΑΟΚ: Payne 11 (1), D.J. Cooper 13 (3), Χαραλαμπίδης 2, Τσόχλας, Vucicevic 2, Τσαϊρέλης 15 (1), Δέδας 3 (1), Καλλές 2, Μπόγρης 8, Κασελάκης 5 (1), Λιάπης, Κόνιαρης.