ΠΑΟΚ – Nizhny Novgorod: 52-60 και αντίο Eurocup

19/12/2013

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε 52-60 στο PAOK Sports Arena από την ρωσική Nizhny Novgorod για την τελευταία αγωνιστική του Eurocup και αποκλείστηκε από την συνέχεια της διοργάνωσης, καθώς λίγη ώρα νωρίτερα στην Τουρκία, η TED Ankara κέρδισε την Alba Fehervar και είχε ήδη εξασφαλίσει την 3η (και προνομιούχο) θέση του ομίλου.

Έτσι ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε την παρουσία του στη διοργάνωση, με ρεκόρ 5 νίκες και 5 ήττες και καταλαμβάνοντας την 4η θέση του ομίλου. Στην επόμενη φάση, των «32» του Eurocup συνεχίζουν από τον όμιλο του ΠΑΟΚ, η ρωσική Nizhny Novgorod, η ουκρανική Khimik Yuzhne και η τουρκική TED Ankara.

Όσον αφορά τον αγώνα που έγινε στο «Παλατάκι», ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος στο πρώτο δεκάλεπτο και κατέφερε να επιβάλει τον ρυθμό του, ενώ με τρίποντο του Λεωνίδα Κασελάκη προηγήθηκε 21-13. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ωστόσο η ομάδα παρουσίασε ένα τελείως διαφορετικό πρόσωπο, πέτυχε τρεις μόνο πόντους (με ένα τρίποντο του Κώστα Χαραλαμπίδη) και με επί μέρους σερί 3-16, η Nizhny Novgorod προηγήθηκε στο ημίχρονο 24-29!

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι ρώσοι ξέφυγαν 31-41, με συνεχόμενα τρίποντα από τον Δέδα ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μειώσει πολύ γρήγορα την διαφορά, αλλά η Nizhny πήρε και πάλι διαφορά (41-56) και έφτασε στη νίκη με 52-60, με τον Σούλη Μαρκόπουλου να χρησιμοποιεί στο τέλος του αγώνα όλους τους παίκτες και τους τρεις εφήβους της ομάδας, Λιάπη, Κόνιαρη και Κώττα.

Τα Δεκάλεπτα: 21-13, 24-29, 39-46, 52-60