ΠΑΟΚ – Πανιώνιος: 91-100

15/12/2013

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 91-100 από τον Πανιώνιο στο PAOK Sports Arena, σε αγώνα για την 10η αγωνιστική της Basket League ΟΠΑΠ. Αυτή ήταν η πρώτη εντός έδρας ήττα του ΠΑΟΚ στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο ΠΑΟΚ για ένα ακόμη παιχνίδι δεν μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και βρέθηκε στο -12 (6-18). Οι προσπάθειες του ΠΑΟΚ να μαζέψει την διαφορά δεν είχαν αποτέλεσμα και ο Πανιώνιος έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με μία διαφορά 13 πόντων (13-26) και έχοντας σαφέστατα τον πλήρη έλεγχο στο παιχνίδι. Σα να μην έφταναν όλα αυτά, ήρθε και μία τεχνική ποινή στον πάγκο του ΠΑΟΚ και οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν ακόμη περισσότερο (16-30) στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου.

Με «γκολ-φάουλ» του Μαργαρίτη ο ΠΑΟΚ μείωσε 22-30, αλλά ο Πανιώνιος απάντησε με τον McCollum και κατάφερε να διατηρήσει την διαφορά ασφαλείας ως το τέλος του ημιχρόνου. Οι φιλοξενούμενοι πήγαν την διαφορά και στους 15 (27-42), την διατήρησαν στους 12 (36-48) στο ημίχρονο και άνοιξαν ξανά στο ξεκίνημα του δευτέρου 20λέπτου. Είναι χαρακτηριστικό ότι με ένα ακόμη τρίποντο του McCollum, ο Πανιώνιος προηγήθηκε 45-61, για να έρθει η απάντηση του ΠΑΟΚ με 2/2 τρίποντα από Χαραλαμπόδη και Κασελάκη. Η διαφορά έπεσε στους 9 (52-61) και αμέσως μετά στους 7 (54-61), αλλά ο Πανιώνιος είχε πάλι λύσεις και προηγήθηκε 54-65 και 58-69 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο ΠΑΟΚ έκανε μεγάλη προσπάθεια να γυρίσει στο παιχνίδι και μείωσε αρχικά σε 63-71 και έφτασε απόσταση αναπνοής (68-71, 71-74 και 73-74) για να περάσει για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με καλάθι του Χαραλαμπίδη (75-74).

Ο McCollum με 2/2 τρίποντα έδωσε και πάλι το προβάδισμα στον Πανιώνιο (75-80), που ξέφυγε και με 10 (75-85) και παρά την προσπάθεια του ΠΑΟΚ έφτασε στη νίκη με 91-100.

Τα Δεκάλεπτα: 13-26, 36-48, 58-69, 91-100