Khimik – ΠΑΟΚ: 70-58

10/12/2013

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε στην Ουκρανία από την Khimik με 70-58 και εκτός από τον αγώνα έχασε και την διαφορά με την οποία είχε νικήσει στο παιχνίδι στη Θεσσαλονίκη. Η πρόκριση πλέον εξαρτάται όχι μόνο από τον ΠΑΟΚ, αλλά και από τα αποτελέσματα των υπόλοιπων αγώνων και ειδικά από το αποτέλεσμα του αυριανού αγώνα Nizhny Novgorod – TED Ankara.

Ο ΠΑΟΚ δεν ξεκίνησε και πάλι καλά το παιχνίδι και βρέθηκε με το «καλημέρα» στο -10! Time out από τον Μαρκόπουλο και προσπάθεια να γυρίσει το ματς, με την ίδια πεντάδα με την οποία είχε ξεκινήσει η ομάδα τον αγώνα. Σιγά σιγά ο ΠΑΟΚ το κατάφερε. Μείωσε αρχικά 13-9 με καλάθι του Payne και στο 15-11 στη λήξη της πρώτης περιόδου και έκανε ένα εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο.

Με βασικούς άξονες στην επίθεση Τσαϊρέλη και Δέδα, τον Cooper να μοιράζει και πάλι ασίστ και συμμετοχή από όλους τους παίκτες, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε για πρώτη φορά (19-20) με τρίποντο του Τσαϊρέλη και με συνολικό σερί 8-22 στο δεύτερο δεκάλεπτο, πήγε στα αποδυτήρια με την διαφορά στους 10 (23-33) και έχοντας τον πλήρη έλεγχο στο παιχνίδι.

Και το δεύτερο ημίχρονο ωστόσο ξεκίνησε όπως το πρώτο, με τους γηπεδούχους να πραγματοποιούν εντυπωσιακό σερί και να ανατρέπουν πολύ γρήγορα την σε βάρος τους κατάσταση. Με σερί 15-2 η Khimik πήρε και πάλι το προβάδισμα στο σκορ με 38-35, ο ΠΑΟΚ απάντησε με σερί 0-4 και προηγείται 38-39. Η Khimik ξέφυγε με 51-44, αλλά ο Cooper με επτά συνεχόμενους πόντους έφερε το παιχνίδι στα ίσια (51-51). Στο 55-51 ο ΠΑΟΚ απάντησε με τον Κασελάκη για το 55-54, αλλά από εκείνο το σημείο και μετά οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στο σκορ. Με σερί 10-0, από το 57-56 το σκορ έγινε 67-56 και έφτασαν στη νίκη με 70-58.

Τα Δεκάλεπτα: 15-11, 23-33, 48-44, 70-58