TED Ankara – ΠΑΟΚ: 84-65

04/12/2013

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε 84-65 στην Τουρκία από την TED Ankara για την 8η αγωνιστική του Eurocup, αλλά παραμένει στην 2η θέση της βαθμολογίας, ισόβαθμος με την Khimik Yuzhne, την οποία αντιμετωπίζει σε εκτός έδρας αγώνα την επόμενη εβδομάδα.

Ο ΠΑΟΚ έκανε πολύ κακό ξεκίνημα στον αγώνα και αυτό ήταν που πλήρωσε ουσιαστικά σε όλη την διάρκεια του αγώνα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 10-0 με το ξεκίνημα του αγώνα, αναγκάζοντας τον Σούλη Μαρκόπουλο να πάρει πολύ γρήγορα το πρώτο του time out. Η κατάσταση δεν διορθώθηκε και ο ΠΑΟΚ, με κακές επιλογές σε άμυνα και επίθεση βρέθηκε πίσω στο σκορ με 28-7 στο πρώτο δεκάλεπτο και 48-18 στο ημίχρονο.

Η διαφορά των 30 πόντων ήταν πολύ μεγάλη για να καλυφθεί, ωστόσο ο ΠΑΟΚ έκανε την προσπάθειά του, αλλά είναι να αντιμετωπίσει και τα προβλήματα που προέκυψαν στην πορεία του αγώνα. Ο Κώστας Χαραλαμπίδης αγωνίστηκε λιγότερο από 7 λεπτά λόγω ίωσης, ενώ στο τέλος της τρίτης περιόδου αποχώρησε με διάστρεμμα και ο Βαγγέλης Μαργαρίτης. Παρόλα αυτά ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ καλύτερος στο δεύτερο ημίχρονο σε σχέση με την απόδοση που είχε στο πρώτο 20λεπτο και μείωσε την διαφορά (58-42 και 66-44 στο 30ό λεπτό) μέχρι και τους 13 πόντους (78-65), χωρίς όμως να καταφέρει κάτι περισσότερο.

Τα Δεκάλεπτα: 28-7, 48-18, 66-44, 84-65