ΠΑΟΚ – ΚΑΟΔ: 82-65

01/12/2013

Ο ΠΑΟΚ νίκησε και τον ΚΑΟΔ με 82-65 στο «Παλατάκι» και διατήρησε το αήττητο της έδρας, μετά και την 8η αγωνιστική της Basket League ΟΠΑΠ.

Αυτή ήταν η 6η νίκη του ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα και ήρθε με εντυπωσιακή απόδοση της ομάδας στο δεύτερο ημίχρονο. Ο ΠΑΟΚ συνάντησε αρκετά προβλήματα στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα, όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ με 40-41, ενώ η ομάδα της Δράμας είχε καταφέρει να προηγηθεί ακόμη και με διαφορά 8 πόντων (29-37 στο 16ο λεπτό).

Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε πολύ καλά στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και επέβαλλε πλήρως το παιχνίδι του. Με επί μέρους σερί 20-8 στην Τρίτη περίοδο του αγώνα, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 60-49 στο 30ό λεπτό και άνοιξε ακόμη περισσότερο την διαφορά για να προηγηθεί με 79-59 και να φτάσει με άνεση στην τελική επικράτηση. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, ο Σούλης Μαρκόπουλος είχε την ευκαιρία να δώσει χρόνο σε όλους τους παίκτες, μεταξύ αυτών και ο Αντώνης Κόνιαρης, ο νεαρότερος παίκτης της ομάδας, που πέτυχε μάλιστα και τον πρώτο του πόντο στο πρωτάθλημα.

Τα Δεκάλεπτα: 19-19, 40-41, 60-49, 82-65

ΠΑΟΚ:  Payne 7, Cooper 19 (3), Χαραλαμπίδης 14 (3), Vucicevic, Τσαϊρέλης 8, Δέδας 6 (1), Μαργαρίτης 6, Καλλές 2, Μπόγρης 10, Κασελάκης 7 (1), Κόνιαρης 1.

ΚΑΟΔ: Σλαφτσάκης 8, Covic, Jones 5, Brown 12 (1), Vaughun 18, Markovic 4, Σπυριδωνίδης, Bavcic 3 (1), Ζάρας 13 (1), Μπένας 2.