ΠΑΟΚ – Alba Fehervar: 68-64

28/11/2013

Σπουδαίας σημασίας νίκη πέτυχε ο ΠΑΟΚ με 68-64 επί της Alba Fehervar από την Ουγγαρία και σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα αποτελέσματα του ομίλου, είναι πλέον μόνος στη 2η θέση της βαθμολογίας, μετά και την 7η αγωνιστική του Eurocup.

Ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο του αγώνα και το προβάδισμα από την αρχή ως το τέλος, αλλά η νίκη του ήρθε μετά από μεγάλη προσπάθεια μέχρι το τελευταίο λεπτό και καθώς οι αντίπαλοι ήταν ιδιαίτερα επικίνδυνοι, αν και στην τελευταία θέση του ομίλου.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 17-16 στο τέλος της πρώτης περιόδου και με ένα εντυπωσιακό σερί 10-2 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ξέφυγε 17-18, αλλά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον τρόπο να μείνουν στο παιχνίδι και μείωσαν την διαφορά στους 5 (27-22). Ο ΠΑΟΚ άνοιξε και πάλι την διαφορά και με τρίποντο του Δέδα δημιούργησε την μεγαλύτερή του διαφορά στο παιχνίδι (35-22), για να κλείσει το ημίχρονο με 40-29.

Αυτή η εικόνα υπήρχε σε όλο το δεύτερο ημίχρονο: 44-35 και 46-35, 46-40 και 52-42, 52-45 και 60-49. Με 2/2 τρίποντα από τον Hobbs, η Alba επέστρεψε στο παιχνίδι και μείωσε στους 5 (60-55), για να αποκτήσει το παιχνίδι άγρια ομορφιά στα τελευταία λεπτά. Ο Kemp με κάρφωμα μείωσε στους 3 (65-62), αλλά οι παίκτες του ΠΑΟΚ βρήκαν τον τρόπο για να διατηρήσουν το προβάδισμα και μαζί την πολύτιμη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 40-29, 52-45, 68-64