Τρίκαλα – ΠΑΟΚ: 87-76

23/11/2013

Ο ΠΑΟΚ δεν τα κατέφερε στα Τρίκαλα και ηττήθηκε από την τοπική ομάδα με 87-76 σε αγώνα για την 7η αγωνιστική της Basket League ΟΠΑΠ.

Ο ΠΑΟΚ δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι κι από τα πρώτα λεπτά του αγώνα ακολουθούσε στο σκορ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 13-2 στο 5ο λεπτό του αγώνα και καθώς ο ΠΑΟΚ δυσκολεύτηκε πολύ για να βρει το αντίπαλο καλάθι, είχαν το προβάδισμα ως την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (18-11). Κακό και το ξεκίνημα στη δεύτερη περίοδο που βρέθηκε και πάλι πίσω στο σκορ ακόμη και με διαφορά 10 πόντων (26-16), αλλά επανήλθε και μείωσε στο καλάθι (32-30). Οι γηπεδούχοι ωστόσο, με σερί 13-2 ως την λήξη του ημιχρόνου, πήγαν στα αποδυτήρια με διαφορά 13 πόντων (45-32).

Κακός και στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ, που μείωσε αρχικά 51-41, αλλά βρέθηκε στο -21 με την λήξη του δεκαλέπτου (66-45) και η προσπάθεια της ομάδας να επιστρέψει στο παιχνίδι ήταν με εξαιρετικά δύσκολη αποστολή. Παρόλα αυτά έγινε προσπάθεια και μάλιστα μεγάλη στο τέταρτο δεκάλεπτο. Με συνεχόμενα τρίποντα και μερικές καλές άμυνες, η διαφορά έπεσε ως τους 7 (81-74), αλλά η ομάδα δεν κατάφερε την ολική επαναφορά στο παιχνίδι πληρώνοντας μεταξύ άλλων και τα πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ.

Τα Δεκάλεπτα: 18-11, 45-32, 66-45, 87-76

ΤΡΙΚΑΛΑ: Evans 11, Perunisic 3 (1), Ewing 22, Γιαννακίδης 8 (1), Petrovic 11 (2), Granger 21 (1), Δεληγιάννης 3, Ματαλόν 6, Φούντας, Νικολόπουλος, Mutakabbir 2.

ΠΑΟΚ: Payne 4, Cooper 7 (1), Χαραλαμπίδης 13 (3), Τσόχλας 8 (2), Vucicevic, Τσαϊρέλης 10, Δέδας 9 (3), Μαργαρίτης 17, Μπόγρης 8, Κασελάκης, Λιάπης.