Buducnost – ΠΑΟΚ: 69-75 και πολύ μεγάλο διπλό

20/11/2013

Τεράστιας σημασίας, αλλά και δυναμικής νίκη πέτυχε ο ΠΑΟΚ με 75-69 μέσα στο Μαυροβούνιο επί της Buducnost για την 6η αγωνιστική του Eurocup και με το αποτέλεσμα αυτό αύξησε ακόμη περισσότερο τις πιθανότητες πρόκρισης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Ο ΠΑΟΚ που αγωνίστηκε έχοντας στο πλευρό του και περισσότερους από 200 φιλάθλους που ταξίδεψαν από την Ελλάδα ως την Podgorica, ξεκίνησε δυναμικά το παιχνίδι και είχε διαρκώς το προβάδισμα: 6-8 στο 3ο λεπτό με τον Χαραλαμπίδη να έχει ήδη 6 πόντους, 11-14 στο 6ο λεπτό, 17-21 με τρίποντο του Κασελάκη και 17-22 στη λήξη της πρώτης περιόδου.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 19-26, το παιχνίδι διακόπηκε, μετά από συνεχιζόμενη ρίψη κροτίδων από τους οπαδούς των γηπεδούχων και προς τον πάγκο του ΠΑΟΚ. Οι διαιτητές διέκοψαν το παιχνίδι, έδωσαν αρχικά την εντολή να επιστρέψουν στα αποδυτήρια οι παίκτες του ΠΑΟΚ και στη συνέχεια και αυτοί της Buducnost και το παιχνίδι συνεχίστηκε μετά από λίγα λεπτά.

Με την επανέναρξη του αγώνα, οι γηπεδούχοι πίεσαν για να μειώσουν την διαφορά και να επιστρέψουν στο παιχνίδι. Ο Vitkovac μείωσε σε 22-26, λίγο αργότερα η διαφορά έπεσε στους 4 (25-29), αλλά ο ΠΑΟΚ με δύσκολα καλάθια των Cooper και Δέδα, διατήρησε το προβάδισμα στη λήξη του ημιχρόνου με δύο πόντους διαφορά (38-40).

Ο Κώστας Χαραλαμπίδης που πραγματοποίησε πολύ μεγάλο παιχνίδι, πέτυχε το πρώτο καλάθι και στο δεύτερο ημίχρονο, ο Payne με τρίποντο έδωσε αέρα 7 πόντων (45-52) στο 25ο λεπτό και ο ΠΑΟΚ άρχισε να ανοίγει την διαφορά: 49-56 με καλάθι του πολύ αποτελεσματικού Μπόγρη, 50-59 με τρίποντο του Cooper και στο +10 (51-61) με την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Οι γηπεδούχοι έκαναν μεγάλη προσπάθεια για να γυρίσουν στο παιχνίδι και μείωσαν αρχικά 58-63 (35ο λεπτό) και 62-66, αλλά ο ΠΑΟΚ είχε χαρακτήρα, δυνάμεις και ψυχραιμία για να διατηρήσει το προβάδισμα και τη νίκη με 69-75.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 38-40, 51-61, 69-75

BUDUCNOST: Sehovic 18 (1), Mihailovic 4, M. Popovic, Subotic, Komatina 8, Vitkovac 6, Al. Popovic 14 (1), Akindele 8, Ivanovic 3 (1), Capin 3, Coleman 5.

ΠΑΟΚ: Payne 13 (1), Cooper 12 (2), Χαραλαμπίδης 21 (1), Τσόχλας, Vucicevic, Τσαϊρέλης 1, Δέδας 6 (1), Μαργαρίτης 2, Καλλές, Μπόγρης 17, Κασελάκης 3 (1), Λιάπης.