Nizhny Novgorod – ΠΑΟΚ: 87-53

13/11/2013

Βαριά ήττα με 87-53 γνώρισε ο ΠΑΟΚ μέσα στη Ρωσία από την Nizhny Novgorod για την 5η αγωνιστική του Eurocup. Με την συμπλήρωση του πρώτου γύρου των ομίλων, το πρόσημο του ΠΑΟΚ παραμένει θετικός, με 3 νίκες και 2 ήττες, ωστόσο μένει η πικρή γεύση από το τελικό σκορ και την εικόνα της ομάδας στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε από την αρχή του αγώνα να κυνηγά στο σκορ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 10-0 στο ξεκίνημα του αγώνα, αλλά ο ΠΑΟΚ αντέδρασε, μείωσε την διαφορά και στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου το σκορ ήταν 19-12. Μέτριο ήταν και το ξεκίνημα της ομάδας στην δεύτερη περίοδο, η Nizhny μπήκε και πάλι στο παιχνίδι με σερί, ωστόσο και πάλι ο ΠΑΟΚ είχε τον τρόπο να μειώσει το σκορ και να ρίξει την διαφορά και πάλι στους 7 (37-30) στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο στο παιχνίδι και να ανοίγουν σιγά σιγά την διαφορά. Κατόρθωσαν να προηγηθούν με 55-40 στη λήξη της τρίτης περιόδου και ξεκινώντας με σερί 18-4 στην τέταρτη περιόδου, έδωσαν πρόωρο τέλος στο παιχνίδι, με την διαφορά να ξεφεύγει στα τελευταία πέντε λεπτά του αγώνα, διάστημα στο οποίο οι γηπεδούχοι πέτυχαν πολλές τρίποντα και ανέβασαν τον ρυθμό τους, χωρίς ο ΠΑΟΚ να μπορεί να αντιδράσει. Σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα έπαιξε η κούραση των παικτών από τα συνεχόμενα παιχνίδια και την δύσκολη μετακίνηση προς τη Ρωσία, αλλά και οι δύο τεχνικές ποινές που δέχθηκε ο ΠΑΟΚ και έδωσαν την δυνατότητα στη Nizhny Novgorod να ξεφύγει στο σκορ σε ένα σημείο που η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου δεν μπόρεσε να αντιδράσει.

Τα δεκάλεπτα: 19-12, 37-30, 55-40, 87-53

NIZHNY NOVGOROD: Baburin 2, Babbitt 4, Brezec 10, Ivlev 3, Antonov 9 (1), Khovstov 12 (1), Gubanov 3 (1), Panin 14 (4), Thompson 15 (1), Savelyev 2, Paul, Golovin 13 (1).

ΠΑΟΚ: Payne 2, Cooper 7 (1), Χαραλαμπίδης 8, Τσόχλας 6, Vucicevic, Τσαϊρέλης 13, Δέδας, Μαργαρίτης 6, Καλλές 1, Μπόγρης 5, Κασελάκης 3 (1), Λιάπης 2.