Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ: 78-70

11/11/2013

Την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα γνώρισε ο ΠΑΟΚ, που έχασε με 78-70 από στον Ολυμπιακό στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας για την 5η αγωνιστική της Basket League. Ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα, αλλά βρέθηκε πίσω στο σκορ με ένα καλάθι στη λήξη και στη συνέχεια προσπάθησε να μείνει μέσα στο ματς, χωρίς να αλλάξει την σε βάρος του κατάσταση στο τέλος.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 4-0 στο ξεκίνημα του αγώνα, αλλά ο ΠΑΟΚ απάντησε με σερί 0-7 και πήρε το προβάδισμα (4-7) το οποίο διατήρησε ως το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. D.J. Cooper, Χαραλαμπίδης και Τσαϊρέλης ηγήθηκαν της ομάδας επιθετικά που προηγήθηκε ακόμη και με διαφορά 7 πόντων (13-20), έχοντας τον έλεγχο στο ρυθμό του αγώνα.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να έχει τον έλεγχο στο ρυθμό του αγώνα και με 2/2 βολές από τον Μαργαρίτη η διαφορά πήγε για πρώτη φορά στους 11 (18-29) στο 13ο λεπτό του αγώνα. Οι γηπεδούχοι άλλαξαν το παιχνίδι και πίεσαν, μειώνοντας την διαφορά (24-29) και κατάφεραν με την λήξη του ημιχρόνου και με τρίποντο του Law πήραν το προβάδισμα 37-36.

Αν και μέχρι το 24ο λεπτό το σκορ ήταν ισόπαλο (43-43), ο Ολυμπιακός ξέφυγε για πρώτη φορά με διαφορά 6 πόντων (49-43), εκμεταλλευόμενος και μία τεχνική ποινή που δέχθηκε ο μάνατζερ της ομάδας Τέλης Ζουρνατσίδης, αλλά η απάντηση του ΠΑΟΚ ήταν άμεση. Σερί 0-7 και προβάδισμα εκ νέου με 49-50. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε και με 5 (51-55), αλλά στο 30ό λεπτό οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά 56-55.

Στην τέταρτη περίοδο ο Ολυμπιακός είχε από την αρχή το προβάδισμα, έφτασε την διαφορά και στους 10 πόντους (71-61), παρά τις προσπάθειες των παικτών του ΠΑΟΚ για να μείνουν στο παιχνίδι ως το τέλος. Ο Ολυμπιακός ωστόσο διατήρησε το προβάδισμα στο σκορ μέχρι το τέλος του αγώνα και πήρε τη νίκη.

Τα Δεκάλεπτα: 16-20, 37-36, 56-55, 78-70