ΠΑΟΚ – Khimik Yuzhne: 77-69

06/11/2013

Παίζοντας έξυπνα και ψυχωμένα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ο ΠΑΟΚ νίκησε με 77-69 την Khimik Yuzhne από την Ουκρανία στο PAOK Sports Arena, σε αγώνα για την 4η αγωνιστική του Eurocup. Αυτή ήταν η τρίτη νίκη για τον ΠΑΟΚ, ενώ ήταν η πρώτη ήττα για την Ουκρανική ομάδα, που ήταν πολύ σκληρός αντίπαλος. Η εξαιρετικά διαβασμένη ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου ωστόσο, πήρε τον έλεγχο από το ξεκίνημα του ματς και τον κράτησε ουσιαστικά ως το τέλος του αγώνα.

Με 2/2 τρίποντα από τον Μιχάλη Τσαϊρέλη ξεκίνησε το παιχνίδι ο ΠΑΟΚ που προηγήθηκε 7-0 και παρά την φυσιολογική αντίδραση των Ουκρανών διατήρησε το προβάδισμα στο σκορ ως το τέλος της πρώτης περιόδου (22-18). Η διαφορά άνοιξε αμέσως, καθώς ο Δέδας με τρίποντο έδωσε αέρα 7 πόντων (25-18) στον ΠΑΟΚ, που έφτασε και στο +10 (29-19). Η Khimik δεν άφησε το παιχνίδι, μείωσε 35-32, διατήρησε την διαφορά σε χαμηλά επίπεδα στο τέλος του ημιχρόνου (39-34) και προσπάθησε να κάνει την μεγάλη αντεπίθεση με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου.

Η Khimik μπήκε με ένα εντυπωσιακό σερί 0-8 στο δεύτερο ημίχρονο και από το -5 βρέθηκε στο +3 (39-42), αλλά ο ΠΑΟΚ είχε έτοιμη την απάντησή του. Πέντε συνεχόμενη πόντοι από ένα φοβερό τρίποντο του D.J. Cooper και ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Γιώργου Μπόγρη και ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 45-42, πήγε στο +8 (54-46 με 3/3 βολές του εξαιρετικού Μαργαρίτη) στη λήξη της τρίτης περιόδου, για να φτάσει και πάλι την διαφορά στους 10 (58-48) με τρίποντο του Payne. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε ακόμη και με διαφορά 12 πόντων (74-62) με τρίποντο του Δέδα. Η Khimik έκανε την ύστατη προσπάθεια να επιστρέψει στο ματς και μείωσε 74-69, αλλά ο Τσόχλας με εντυπωσιακό τρίποντο έγραψε την τελευταία πράξη του ματς, διαμορφώνοντας και το τελικό σκορ (77-69).

Τα Δεκάλεπτα: 22-18, 39-34, 54-46, 77-69

ΠΑΟΚ: Payne 18 (1), Cooper 16 (4), Χαραλαμπίδης, Τσόχλας 6 (2), Τσαϊρέλης 11, Δέδας 8 (2), Μαργαρίτης 8 (1), Καλλές 4, Μπόγρης 6, Λιάπης, Κασελάκης.

KHIMIK: Popov, Gatens 11, Kovalenko, Shuler 16 (2), Freimanis 9 (1), Travis 6, Zavadskyi 3, Delaney 19 (1), Pustovyi 5, Ribchuk, Koniev.