Trabzonspor - ΠΑΟΚ: 85-79

21/09/2013

Η Trabzonspor ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι και προηγήθηκε 11-3, γεγονός που ανάγκασε τον Σούλη Μαρκόπουλο να πάρει το πρώτο του τάιμ άουτ. Ο ΠΑΟΚ βελτίωσε την άμυνά του, είχε καλύτερες επιλογές στην επίθεση και μείωσε, αρχικά 18-14 και 21-18 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Σούλης Μαρκόπουλος έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους σχεδόν τους παίκτες της ομάδας και έκανε αρκετές δοκιμές σε σχήματα, την ώρα που η Tranzonspor, είχε τον τρόπο να ανεβάζει την διαφορά και να προηγηθεί τελικά με 9 πόντους (45-36) στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Η τρίτη περίοδος του αγώνα, βρήκε και πάλι την ομάδα από την Τραπεζούντα να έχει το προβάδισμα, να ανεβάζει την διαφορά και πάνω από τους 10 πόντους, ωστόσο, ο ΠΑΟΚ με αρκετή πίεση και καλές επιλογές σε άμυνα και επίθεση μείωσε 57-53 με καλάθι του Χαραλαμπίδη, ελάχιστα δευτερόλεπτα πριν τον τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Ozcan πρόλαβε όμως και με τρίποντο στα ελάχιστα δευτερόλεπτα που είχαν απομείνει και πετώντας την μπάλα από το κέντρο του γηπέδου, διαμόρφωσε το 60-53 στο 30ό λεπτό.

Ο ΠΑΟΚ έκανε μεγάλη προσπάθεια να επιστρέψει στο ματς και να διεκδικήσει τη νίκη, μείωσε και 81-75 περίπου ενάμισι λεπτό πριν την λήξη, αλλά δεν κατάφερε να φτάσει στη νίκη. Έμειναν όμως πολύ χρήσιμα συμπεράσματα από το παιχνίδι και την προσπάθεια της ομάδας.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 45-36, 60-53, 85-79

TRABZONSPOR: El Amin 12 (2), Korkmaz 5 (1), Kulcebas 3, Acik 9 (1), Beyaz 4, Peker 13 (1), Mutaf 17 (4), Cooley 17, Ozcan 5 (1).

ΠΑΟΚ (18/21 βολές, 20/33 δίποντα, 7/18 τρίποντα, 17 (13-4) ριμπάουντ, 18 ασσίστ, 6 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 10 λάθη): Λιάπης 2, D.J. Cooper 6 (1), Χαραλαμπίδης 10, Payne 11 (1), Vucicevic 4 (1), Τσόχλας 8 (2), Δέδας 5 (1), Μαργαρίτης 7, Μπόγρης 6, Κασελάκης 4, Τσαϊρέλης 16 (1).