ΠΑΟΚ – Usak Sportif: 66-84

20/09/2013

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με ήττα τους αγώνες του στο διεθνές τουρνουά μπάσκετ της Αδριανούπολης. Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 66-84 από την Usak Sportif στον αγώνα με τον οποίο ξεκίνησε το τουρνουά που διοργανώνει η Olin Edirne.

Το παιχνίδι ήταν κλειστό στη μεγαλύτερη διάρκειά του. Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο (14-15), αλλά πήρε τον έλεγχο στη συνέχεια και προηγήθηκε 31-28 στο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο ωστόσο ο ΠΑΟΚ δέχθηκε 57 πόντους και παρά το γεγονός ότι οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και στο τέλος της τρίτης περιόδου (54-57), η Usak με πολλά τρίποντα πήρε διαφορά και ξέφυγε στο σκορ στο τέλος του αγώνα, φτάνοντας στο τελικό 66-84.

Τα Δεκάλεπτα: 14-15, 31-28, 54-57, 66-84

ΠΑΟΚ: D.J. Cooper 12 (1), Χαραλαμπίδης 12 (1), Payne 2, Τσόχλας 3, Δέδας 9 (3), Μαργαρίτης 8, Μπόγρης 7, Κασελάκης 2, Τσαϊρέλης 11, Κόνιαρης.

USAK: Warren 21 (3), Haciyeva 20 (4), Surucu, Turna, Carter, Zupan 8, Balto, Saruhan 6 (2), Holman 15, Sevinc 6 (2).

*Το δεύτερο παιχνίδι του ΠΑΟΚ για το τουρνουά της Αδριανούπολης είναι αύριο στις 3μ.μ. με την Trabzonspor.

*Στο γήπεδο και κοντά στον ΠΑΟΚ ήταν η Πρόξενος της Ελλάδας στην πόλη της Αδριανούπολης κ. Κατερίνα Βαρβαρίγου, αλλά και δύο φίλαθλοι της ομάδας, μέλη του Σ.Φ. ΠΑΟΚ από Ρίζια Έβρου.