Ρέθυμνο – ΠΑΟΚ: 88-65

23/05/2013

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε στο Ρέθυμνο με 88-65 και αποκλείστηκε από την επό0μενη φάση των πλέι οφ της Basket League. Ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε την παρουσία του στο φετινό πρωτάθλημα μετά και το αποτέλεσμα, αυτό, ενώ η ομάδα της Κρήτης με 2-0 νίκες είναι αυτή που συνεχίζει στην τετράδα.

Το δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα ήταν και το καθοριστικό για την εξέλιξη του παιχνιδιού, καθώς στο διάστημα αυτό το Ρέθυμνο με επί μέρους σκορ 23-8 κατάφερε και πήρε διαφορά 21 πόντων (50-29) στο ημίχρονο. Ο ΠΑΟΚ που είχε βρεθεί πίσω στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο με διαφορά 6 πόντων (27-21) ύστερα από ένα τρίποντο του Horne στη λήξη του δεκαλέπτου, προσπάθησε να γυρίσει το ματς, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Carter με τρίποντο δημιούργησε διαφορά 24 πόντων (53-29) για τους γηπεδούχους και παρά τις προσπάθειες των παικτών του ΠΑΟΚ και ένα σερί 10-0, το σκορ έγινε 53-39, αλλά η απόσταση μεταξύ των δύο ομάδων ήταν ακόμη μεγάλη. Στο 30ό λεπτό το σκορ ήταν 65-47 για το Ρέθυμνο, αλλά ο Hatcher με 5 συνεχόμενους πόντους στο ξεκίνησε της τέταρτης περιόδου μείωσε την διαφορά στους 13 (65-52). Το Ρέθυμνο που πέτυχε συνολικά 15 τρίποντα, αύξησε και πάλι την διαφορά και έφτασε στη νίκη.

Τα Δεκάλεπτα: 27-21, 50-29, 65-47, 65-47

ΡΕΘΥΜΝΟ: Horne 10 (2), Καλλινικίδης 7 (1), Pruitt 13 (2), Αγγελόπουλος 3, Τσαρούχας, Τσόχλας 3 (1), Duvnjak 6 (2), Κόμματος 8 (1), Carter 25 (6), Latovic 2, Petway 11, Σιζόπουλος

ΠΑΟΚ: Hatcher 20 (2), Κασελάκης 11 (3), Χαραλαμπίδης 4, Θεοδωράκος, Τσαϊρέλης 7, Δέδας 2, Μαργαρίτης 8, Παπαδόπουλος 6, Νικολόπουλος, Καλλές, Χρυσικόπουλος, Αμπαράς 5 (1).