ΠΑΟΚ – Ρέθυμνο: 71-75

21/05/2013

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 71-75 από το Ρέθυμνο στο PAOK Sports Arena για την 1η αγωνιστική. Η ομάδα της Κρήτης απέκτησε πλέον προβάδισμα και προηγείται με 1-0 στη σειρά των αγώνων και τώρα ο ΠΑΟΚ καλείται να κερδίσει την ερχόμενη Πέμπτη (23/5/2013, στις 3.45μ.μ.) στο Ρέθυμνο, για να φέρει και πάλι τη σειρά στη Θεσσαλονίκη για τρίτο παιχνίδι.

Αν και προηγήθηκε στο ξεκίνημα του αγώνα (8-5 με καλάθι του Τσαϊρέλη, μετά από ασσίστ του Παπαδόπουλου), ο ΠΑΟΚ βρέθηκε πίσω στο σκορ και… κυνηγούσε το Ρέθυμνο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι, με τον Petway να πετυχαίνει ήδη 12 πόντους, προηγήθηκαν 14-18 στη λήξη της πρώτης περιόδου και ξέφυγαν στο σκορ με το ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου (14-27 με τρίποντο του Κόμματου).

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να ρίξει την διαφορά και με ένα εντυπωσιακό «τετράποντο» του Δέδα, μείωσε 26-32, το Ρέθυμνο με τρίποντο του Duvnjak πήγε στους 9 (26-35), λίγο αργότερα έφτασε στους 12 (26-38), αλλά με σερί 6-0 ο ΠΑΟΚ μείωσε στους 6 (32-38) στη λήξη του ημιχρόνου με δύο συνεχόμενα καλάθια του Τσαϊρέλη. Σε αυτό το διάστημα, ο Παπαδόπουλος άγγιξε το «νταμπλ νταμπλ», αφού είχε ήδη 10 ριμπάουντ και 8 πόντους, ενώ και ο ΠΑΟΚ έκανε προσπάθεια για να φέρει το παιχνίδι κοντά στο καλάθι.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ πλησίασε σε απόσταση αναπνοής (37-40), αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν τον τρόπο και κυρίως με μακρινά σουτ να ξεφύγουν και να προηγηθούν ξανά με διψήφια διαφορά (47-60). Ο Μαργαρίτης με τρίποντο μείωσε 51-60 στο 30ό λεπτό και ο ΠΑΟΚ έκανε την μεγάλη του αντεπίθεση στο τέταρτο δεκάλεπτο προσπαθώντας να γυρίσει το παιχνίδι. Με συνεχόμενα καλάθι του Hatcher μείωσε στο καλάθι (60-62). Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να διεκδικήσει τη νίκη, έμεινε κοντά στο σκορ ως το τέλος, με τρίποντο του Μαργαρίτη μείωσε στο καλάθι (71-73), είχε και την ευκαιρία να ισοφαρίσει, αλλά ο Τσαϊρέλης αστόχησε σε λέι απ και οι φιλοξενούμενοι που ευστόχησαν στις βολές, πήραν τη νίκη με 75-71 και το προβάδισμα.

Δεκάλεπτα: 14-18, 32-38, 51-60, 71-75

ΠΑΟΚ: Hatcher 18 (1), Κασελάκης 8, Χαραλαμπίδης 4, Τσαϊρέλης 8, Δέδας 10 (3), Μαργαρίτης 15 (2), Παπαδόπουλος 8 (14ριμπ), Νικολόπουλος, Καλλές, Χρυσικόπουλος.

ΡΕΘΥΜΝΟ: Horne 7, Καλλινικίδης 1, Pruitt 10 (1), Αγγελόπουλος, Τσαρούχας 3 (1), Τσόχλας 4, Duvnjak 8 (1), Κόμματος 7 (2), Carter 6, Latovic 6, Petway 23 (4).