ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός: 61-71

18/05/2013

Ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε την παρουσία του στην κανονική περίοδο του φετινού πρωταθλήματος της Basket League με την εντός έδρας ήττα με 61-71 απέναντι στον Παναθηναϊκό. Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου είχε 17 νίκες και 9 ήττες, επίδοση που είναι η καλύτερη για τον ΠΑΟΚ στην κανονική περίοδο της Α1 τα τελευταία 14 χρόνια!

Το παιχνίδι δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον για καμία από τις δύο ομάδες, ωστόσο, ήταν ντέρμπι μέχρι το τέλος, με τον ΠΑΟΚ να έχει τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Χαρακτηριστικό της εξέλιξης του αγώνα είναι το γεγονός ότι στα τρία πρώτα δεκάλεπτα υπήρχε απόλυτη ισορροπία και το σκορ ήταν ισόπαλο για τις δύο ομάδες (13-13, 20-20 και 15-15) και μόνο στην τέταρτη και τελευταία περίοδο του αγώνα κατάφερε ο Παναθηναϊκός να πάρει διαφορά και μαζί τη νίκη. Κι αυτό όμως συνέβη στα τελευταία 2-3 λεπτά του αγώνα.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 9-5 στο ξεκίνημα του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με σερί 0-8 και πέρασαν μπροστά με 9-13, αλλά στο δεκάλεπτο το σκορ ήταν ισόπαλο (13-13), όπως άλλωστε και στο τέλος του ημιχρόνου (33-33). Με τον Δέδα να δίνει λύσεις στην επίθεση, ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα στο δεύτερη περίοδο (20-14 και 24-19), αλλά οι ομάδες ήταν διαρκώς μαζί στο σκορ και στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Παναθηναϊκός ξέφυγε 43-48, αλλά με τρίποντο του Κασελάκη ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 48-48 στο 30ό λεπτό και το παιχνίδι ήταν σαν να ξεκινούσε και πάλι από την αρχή.

Curry και Διαμαντίδης έδωσαν στον Παναθηναϊκό την δυνατότητα να ξεφύγει με 48-56 και 52-61, αλλά ο ΠΑΟΚ με καλή άμυνα επανήλθε και μείωσε 57-61, στο 36ο λεπτό του αγώνα. Η διαφορά ωστόσο δεν μειώθηκε περισσότερο και οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν το παιχνίδι.

Τα  Δεκάλεπτα: 13-13, 33-33, 48-48, 61-71

ΠΑΟΚ: Hatcher 11 (1), Κασελάκης 6 (1), Χαραλαμπίδης 14, Θεοδωράκος, Τσαϊρέλης 1, Δέδας 10 (2), Μαργαρίτης 6, Παπαδόπουλος 6, Νικολόπουλος, Καλλές 2, Χρυσικόπουλος 5, Αμπαράς.

Παναθηναϊκός: Σχορτσιανίτης 3, Μπράμος 6 (1), Curry 19 (3), Maciulis 8 (1), Ukic 6, Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 16 (2), Gist 11 (1), Ξανθόπουλος, Σκορδίλης.