ΠΑΟΚ – Πανιώνιος: 59-66

20/04/2013

Την πρώτη του εντός έδρας ήττα στο φετινό πρωτάθλημα γνώρισε ο ΠΑΟΚ, που έχασε από τον Πανιώνιο με 59-66 στο PAOK Sports Arena για την 24η αγωνιστική της Α1. Ο ΠΑΟΚ αν και αγωνίστηκε με τον Παπαδόπουλο να επιστρέφει στις αγωνιστικές υποχρεώσεις της ομάδας έχοντας ελάχιστες προπονήσεις με την ομάδα το τελευταίο διάστημα και για μεγάλο χρονικό διάστημα χωρίς τον Τσαϊρέλη, ήταν μέσα στο  παιχνίδι ως το τέλος και το έχασε στις λεπτομέρειες.

Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ μπορεί να έχασε τις όποιες πιθανότητες είχε για την 3η θέση της κανονικής περιόδου, εξασφάλισε ωστόσο την συμμετοχή του στην πρώτη τετράδα και την 4η θέση, παρουσιάζοντας μία πολύ σημαντική βελτίωση και πρόοδο σε σχέση με την περσινή σεζόν.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι και προηγήθηκε 9-0, με την συμπλήρωση του τρίτου λεπτού του αγώνα, ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, αφού οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν σταδιακά να μειώσουν το σκορ και να κρατήσουν επιθετικά τον ΠΑΟΚ. Με τρίποντο του Keys στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου ο Πανιώνιος μείωσε στον πόντο (16-15) και με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου πήρε το προβάδισμα (16-17), το οποίο και διατήρησε ως το τέλος του ημιχρόνου (24-26).

Το πολύ χαμηλό σκορ ήταν αποτέλεσμα της αστοχίας που υπήρχε, αλλά και της πολύ σκληρής άμυνας. Ο Hatcher χρειάστηκε να καθίσει σχετικά νωρίς στον πάγκο με τρία φάουλ, ο Τσαϊρέλης δεν κατάφερε να παίξει περισσότερο από 20 λεπτά, αλλά ο ΠΑΟΚ πήρε ξανά το προβάδισμα στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (32-28). Οι φιλοξενούμενοι, έχοντας ως πρώτο σκόρερ τον Παππά, αλλά και εκμεταλλευόμενοι μία τεχνική ποινή στον πάγκο του ΠΑΟΚ, προηγήθηκαν με διαφορά 7 και 8 πόντων (32-39, 34-41 και 36-44), αλλά ο ΠΑΟΚ είχε τον τρόπο να επιστρέψει στο παιχνίδι και στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου με ένα εκπληκτικό τρίποντο του Χαραλαμπίδη μείωσε στον πόντο (46-47).

Αυτή ήταν και η πιο παραγωγική περίοδος του αγώνα, η μοναδική που οι δύο ομάδες πέτυχαν περισσότερους από 20 πόντους. Στην επικράτησαν και πάλι οι σκληρές άμυνες. Ο ΠΑΟΚ με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Χρυσικόπουλου προηγήθηκε 52-51, αλλά ο Πανιώνιος απάντησε με σερί 0-5 και πέρασε μπροστά 52-56 και κράτησε την πρωτοπορία στο σκορ ως το τέλος του αγώνα, παρά τις προσπάθειες των παικτών του ΠΑΟΚ να αλλάξουν τη ροή του παιχνιδιού.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 24-26, 46-47, 59-66

ΠΑΟΚ: Hatcher 13 (1), Κασελάκης 9 (1), Χαραλαμπίδης 11 (1), Θεοδωράκος, Τσαϊρέλης 2, Δέδας, Μαργαρίτης 6, Παπαδόπουλος 12 (14 ριμπ.), Νικολόπουλος, Καλλές, Χρυσικόπουλος 6 (2).

Πανιώνιος: Μπόγρης 8, Payne 2, Αθηναίου 3 (1), Keys 7 (1), Milbourne 6, Αθανασούλας, Μπατής 5 (1), Jankovic 10 (1), Καββαδάς, Παππάς 17 (3), Αγραβάνης, Booker 8.