Πανελευσινιακός – ΠΑΟΚ: 67-54

06/04/2013

Ο ΠΑΟΚ δεν άντεξε στην Ελευσίνα και ηττήθηκε από τον τοπικό Πανελευσινιακό με 67-54 για την 23η αγωνιστική της Basket League. Αυτή ήταν η 6η ήττα του στο φετινό πρωτάθλημα για τον ΠΑΟΚ, που αγωνίστηκε χωρίς τον Λάζαρο Παπαδόπουλο, ενώ ο Μιχάλης Τσαϊρέλης έπαιξε (και ξεκίνησε στην αρχική πεντάδα), αλλά έχοντας μόνο μία προπόνηση μετά τον τραυματισμό του στον αστράγαλο.

Στο ξεκίνημα του αγώνα ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 0-6, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 11-0 και πήραν το προβάδισμα με 11-6 και το διατήρησαν ως το τέλος του αγώνα με μικρές διαφοροποιήσεις σε μερικά σημεία του ματς. Η Ελευσίνα προηγήθηκε 24-18 στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να μειώσει την διαφορά και να πάρει πάλι τα ηνία του αγώνα. Το πέτυχε, αφού πήρε το προβάδισμα (28-29) με καλάθι του Hatcher, αλλά στο τέλος του ημιχρόνου ο Νίκου με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του (34-31).

Ο Κώστας Χαραλαμπίδης πέτυχε 12 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και μόνο 2 στο δεύτερο, ενώ από την άλλη πλευρά ο Λιακόπουλος ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής των γηπεδούχων με 24 πόντους. Η Ελευσίνα προσπάθησε να ξεφύγει όταν προηγήθηκε 50-43, αλλά το τρίποντο του Δέδα έριξε την διαφορά στους 4 (50-46) στη λήξη της τρίτης περιόδου και στο ξεκίνημα της τέταρτης ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 50-50. Πέτυχε όμως άλλους τέσσερις πόντους ως τέλος του αγώνα και συνολικά 8 στην τέταρτη περίοδο και φυσιολογικά ηττήθηκε.

Τα Δεκάλεπτα: 24-18, 34-31, 50-46, 67-54

Πανελευσινιακός: Νίκου 3 (1), Παπανικολόπουλος 2, Παπανικολάου, Gibson 8, Μαγκουνής 7, Λιακόπουλος 24 (4), Δεληγιάννης, Wilson 10 (2), Αβραμίδης 5, Eziukwu 8.

ΠΑΟΚ: Hatcher 13 (1), Κασελάκης, Χαραλαμπίδης 14, Θεοδωράκος, Τσαϊρέλης 12, Δέδας 6 (2), Μαργαρίτης 6, Νικολόπουλος, Καλλές 1, Χρυσικόπουλος 2, Αμπαράς.