ΠΑΟΚ – Ηλυσιακός: 73-69 και 17η νίκη…

31/03/2013

Παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκε χωρίς τον Λάζαρο Παπαδόπουλο και βρέθηκε σε μεγάλο μέρος του αγώνα πίσω στο σκορ, ο ΠΑΟΚ έδειξε ψυχικά αποθέματα και χαρακτήρα νικητή και επικράτησε με 73-69 του Ηλυσιακού για την 22η αγωνιστική της Basket League. Αυτή ήταν η 17η νίκη για την ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου στο πρωτάθλημα, αλλά και η 11η συνεχόμενη στο PAOK Sports Arena, στο οποίο ο ΠΑΟΚ παραμένει αήττητος.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι και προηγήθηκε 9-0, αλλά ο Ηλυσιακός επέστρεψε στο παιχνίδι και με σερί 0-10, πήρε το προβάδισμα. Με πρώτο σκόρερ τον Χατζή, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 13-18 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, παρά το γεγονός ότι η άμυνα του ΠΑΟΚ είχε περιορίσει στο μηδέν τον Stoglin.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ο ΠΑΟΚ βρέθηκε και στο -8 (17-25), αλλά κατάφερε να βρει τον τρόπο να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα και με καλάθι του Χρυσικόπουλου προηγήθηκε 28-27. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο πήραν και πάλι το προβάδισμα στη λήξη του ημιχρόνου με 35-40.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν ξεκίνησε καλά για τον ΠΑΟΚ που βρέθηκε σχετικά γρήγορα στο -9 (39-48). Η προσπάθεια αντίδρασης της ομάδας ήταν άμεση, αλλά οι φιλοξενούμενοι αποδείχθηκαν πολύ σκληρός αντίπαλος. Ο ΠΑΟΚ μείωσε 43-48, 50-53 και τελικά η τρίτη περίοδος έληξε με τον Ηλυσιακό να προηγείται 51-54.

Ο ΠΑΟΚ ήταν και άτυχος στην τέταρτη περίοδο καθώς έχασε και τον Μιχάλη Τσαϊρέλη, που με 18 πόντους ήταν πρώτος σκόρερ της ομάδας και καλύτερός παίκτης. Ο Τσαϊρέλης υπέστη διάστρεμμα και αποχώρησε από το παιχνίδι, αλλά η προσπάθεια των υπολοίπων παικτών ήταν τεράστια. Με πέντε συνεχόμενους πόντους από τον Δέδα, ο ΠΑΟΚ μείωσε 60-61 και με καλάθι του Hatcher πέρασε για πρώτη φορά (μετά το ξεκίνημα του αγώνα) μπροστά στο σκορ με 62-61. Ο Stoglin ευστόχησε για 62-63, αλλά Μαργαρίτης και Hatcher με 2/2 τρίποντα έδωσαν στον ΠΑΟΚ προβάδισμα 5 πόντων (68-63) και ουσιαστικά το πάνω χέρι στην εξέλιξη του αγώνα και στο τέλος τη νίκη.

Τα Δεκάλεπτα: 13-18, 35-40, 51-54, 73-69

ΠΑΟΚ: Hatcher 15 (2), Κασελάκης 4 (1), Χαραλαμπίδης 8 (1 τριπ., 6 σ ασ.), Θεοδωράκος, Τσαϊρέλης 18 (9 ριμπ.), Δέδας 5 (1), Μαργαρίτης 13 (1 τριπ., 8 ριμπ.), Νικολόπουλος, Καλλές 8 (8 ριμπ.), Χρυσικόπουλος 2.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ: Καυκής 2, Αράπης, Anagonye 1, Αποστολίδης 3, Χατζής 20 (3), Σπανός 4, Δορκοφίκης 14 (3), Αντωνάκης, Morrison, Garrison 2, Παραγυιός 2, Stoglin 21 (3).