ΠΑΟΚ – Τρίκαλα: 105-69 με σκορ και θέαμα…

20/03/2010

Ηταν ένα παιχνίδι που τα είχε όλα. Την πρώτη κατοστάρα του φετινού πρωταθλήματος, την μεγαλύτερη διαφορά στη φετινή σεζόν (αφού με το εντυπωσιακό 105-69, ο ΠΑΟΚ ξεπέρασε και τη διαφορά των 35 πόντων της νίκης επί του Άρη στη 2η αγωνιστική), άφθονο θέαμα και συμμετοχή από όλους τους διαθέσιμους παίκτες για το Σούλη Μαρκόπουλο, που είδε με ικανοποίηση την ομάδα του να αποδίδει καλό μπάσκετ και να κερδίζει εύκολα τα Τρίκαλα.

Ηταν η 10η νίκη για τον ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα και χρειάστηκαν περίπου πέντε λεπτά για να φανεί πως θα εξελιχθεί το παιχνίδι. Ο ΠΑΟΚ με καλάθι του Δεμερτζή προηγήθηκε 16-6 στο 5΄, πάτησε γκάζι στη συνέχεια και άνοιξε τη διαφορά. Με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου η διαφορά έφτασε στους 29 πόντους (57-28), ενώ είναι χαρακτηριστικό ότι είχαν χρησιμοποιηθεί 11 παίκτες, από τους οποίους είχαν σκοράρει οι δέκα! Στο δεύτερο ημίχρονο σκόραρε και ο Καυκής κι έμεινε στον πάγκο μόνο ο Branko Milisavljevic που για προληπτικούς λόγους δεν αγωνίστηκε.

Monroe και Gregory πρόσφεραν εντυπωσιακό θέαμα, με τον Kenny να τελειώνει με καταπληκτικά καρφώματα ορισμένες φάσεις που ξεσήκωσαν τους φιλάθλους του ΠΑΟΚ που παρακολούθησαν το παιχνίδι. Παπαδόπουλος, Gecevski και Drobnjak κέρδισαν τις μάχες κάτω από τα καλάθια, ο Ταπούτος με 18 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ, ενώ ο Μιχάλης Γιαννακίδης έκανε ρεκόρ πόντων στην Α1, με τους 9 που σημείωσε, ενώ είχε και Tendex 1,320! Η διαφορά σε όλη τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου κυμάνθηκε κοντά ή πάνω από τους 30 πόντους, για να φτάσει ο ΠΑΟΚ εύκολα στη νίκη και με την εντυπωσιακή διαφορά των 36 πόντων!

Τα Δεκάλεπτα: 26-12, 57-28, 79-50, 105-69