Μαρούσι – ΠΑΟΚ: 78-74 στην παράταση

07/11/2009

Η στατιστική του αγώνα

Μεγάλη ευκαιρία για να πετύχει μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη έχασε ο ΠΑΟΚ, που ηττήθηκε στην παράταση με 78-74 από το Μαρούσι στο κλειστό του "Αγίου Θωμά", το οποίο είχε ασπρόμαυρο χρώμα, αφού και πάλι οι φίλαθλοι της ομάδας, κέρδισαν τη μάχη της εξέδρας με την εντυπωσιακή του παρουσία.

Το παιχνίδι είχε συγκλονιστική εξέλιξη, με τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζεται ελάχιστα δευτερόλεπτα πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα και να χάνει την ευκαιρία για το τελευταίο σουτ, ενώ ξεκίνησε πολύ καλά και στην παράταση, αλλά δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τη διαφορά των τριών πόντων που πήρε (70-73) και αντιμετωπίστηκε με κακό τρόπο από τους διαιτητές σε όλες τις αμφισβητούμενες -και μη- φάσεις.

Οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Ωστόσο, το Μαρούσι που προηγήθηκε 17-16 στο πρώτο δεκάλεπτο με τρίποντο του Καϊμακόγλου, κατάφερε να διατηρήσει για μεγάλο χρονικό διάστημα το προβάδισμα, και μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Ο Monroe, που χτύπησε στη διάρκεια της δεύτερης περιόδου και χρειάστηκε να του τοποθετηθούν ράμματα στο φρύδι, έμεινε για αρκετή ώρα εκτός αγώνα, αλλά όταν επέστρεψε με συνεχόμενους πόντους, έδωσε και πάλι το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ (36-37, πριν το 38-37 του ημιχρόνου).

Το Μαρούσι ξεκίνησε καλύτερα το δεύτερο ημίχρονο και προηγήθηκε 44-37, αλλά ο Drobnjak με συνεχόμενους πόντους έφερε το παιχνίδι στα ίσα (50-50 στο 27΄30΄΄) και ο Gregory, που ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα έδωσε το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ (50-52). Το Μαρούσι απάντησε με σερί 7-0 (57-52), αλλά ο ΠΑΟΚ επέστρεψε και πήρε ξανά το προβάδισμα (60-61) και το παιχνίδι ήταν ντέρμπι ως το τέλος.

Ο Gregory έδωσε το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ (64-66) στα 26΄΄, αλλά ο Μαυροειδής με 2/2 βολές ισοφάρισε 66-66, με 4,1 δευτερόλεπτα για τη λήξη. Ο ΠΑΟΚ είχε την επίθεση, αλλά ο Drobnjak πάτησε στην γραμμή και ο Keys αστόχησε στο τελευταίο σουτ. Με τον Gregory πρωταγωνιστή στην επίθεση, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 70-73, αλλά με σερί 8-1 στα τελευταία λεπτά το Μαρούσι πήρε τη νίκη με 78-74.

Τα Δεκάλεπτα: 17-16, 38-37, 66-52, 66-66 (καν. αγώνας), 78-74
ΜΑΡΟΥΣΙ: Μιλόσεβιτς 4, Keys 16 (3), Lukas 4, Πελεκάνος 2, Μπατής 3 (1), Homan 10, Διαμαντόπουλος 3 (1), Μαυροειδής 17, Καλάθης 2, Kendall 3, Καϊμακόγλου 14 (2).
ΠΑΟΚ: Monroe 16 (2), Καυκής 2, Gregory 25, Ταπούτος 3 (1), Τσιάρας 6, Avery, Καλαϊτζίδης, Helliwell, Γιαννακίδης, Drobnjak 16 (3), Gecevski 6.