ΠΑΟΚ - Τρίκαλα: 89-83

14/10/2009

Στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας προκρίθηκε ο ΠΑΟΚ, μετά τη νίκη του με 89-83 επί των Τρικάλων στο PAOK Sports Arena. Ο Predrag Drobnjak πέτυχε 34 πόντους και πραγματοποίησε καταπληκτική εμφάνιση, μόλις στο δεύτερο επίσημο παιχνίδι της σεζόν.

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος και νίκησε δίκαια, είχε το προβάδισμα στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, ενώ έφτασε να προηγείται ακόμη και με διαφορά 10 πόντων. Τα Τρίκαλα ωστόσο, πάλεψαν μέχρι το τελευταίο λεπτό του αγώνα, ενώ την προσπάθεια της ομάδας του ΠΑΟΚ δυσκόλεψε το γεγονός ότι ο Παναγιώτης Καυκής είχε στομαχικές διαταραχές στη διάρκεια του αγώνα και χρειάστηκε να «μπαινοβγαίνει» στο παιχνίδι για να καταφέρει να παίξει 17 λεπτά, ενώ ο Kenny Gregory ήταν φανερά επηρεασμένος από τον υψηλό πυρετό που τον ταλαιπωρούσε τις τελευταίες ημέρες.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 19-15 στο πρώτο δεκάλεπτο και με τον Drobnjak να είναι το μεγάλο επιθετικό όπλο της ομάδας, διατήρησε το προβάδισμα και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (43-35). Ο Drobnjak μάλιστα με καλάθι και συμπληρωματική βολή έφτασε ήδη τους 21 πόντους από το ημίχρονο και συνέχισε στον ίδιο ρυθμό. Την πίεση της ομάδας των Τρικάλων, «νίκησε» με τρίποντο ο Gregory, που διαμόρφωσε το 69-60, αλλά λίγο αργότερα, με το σκορ στο 79-70, οι φιλοξενούμενοι με σερί 0-8 και τρίποντο του Αποστολίδη μείωσαν στον πόντο (79-78). Ισοφάρισαν μάλιστα και 80-80, αλλά ο ΠΑΟΚ ήταν πιο ψύχραιμος, ο Drobnjak με νέο τρίποντο διαμόρφωσε το 85-80, αμέσως μετά έκοψε τον Κατσαρέ και ο ΠΑΟΚ πήρε τη σπουδαία νίκη.

Τα Δεκάλεπτα: 19-15, 43-36, 69-60, 89-83
ΠΑΟΚ: Monroe 14, Καυκής 5 (1), Gregory 10 (1), Ταπούτος 2, Τσιάρας 8, Avery 2, Καλαϊτζίδης 2, Helliwell 2, Γιαννακίδης, Drobnjak 34 (4), Gecevski 10 (1).
ΤΡΙΚΑΛΑ: Abrams 10 (2), Biggs 16 (1), Προδρόμου 3 (1), Νοέας 3 (1), Κατσαρές 5, Τσαϊρέλης 3, Αποστολίδης 8 (2), Powell 9, Zupan 7 (1), Σίμτσακ 18, Tsintsadze 1.