ΠΑΟΚ-Ρέθυμνο: 81-64

06/10/2018

Ο ΠΑΟΚ νίκησε με 81-64 το Ρέθυμνο στο “PAOK Sports Arena” για την 1η αγωνιστική της betshop Basket League και έτσι μετά τη νίκη του στον αγώνα με τον Πανιώνιο για το Κύπελλο Ελλάδας ξεκίνησε με το… δεξί και στο Πρωτάθλημα.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και με ένα τρίποντο του Λίνου Χρυσικόπουλου στο 4΄ προηγήθηκε με 10-5. Με ηγέτη τον Steve Burtt, το Ρέθυμνο έτρεξε ένα σερί  8-0 και προηγήθηκε με 10-13, αλλά ο ΠΑΟΚ βρήκε λύσεις στην επίθεση με τον Jamal Jones και προηγήθηκε με 23-20 με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 17΄ (32-28), αλλά στο τελευταίο κομμάτι του πρώτου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ βρήκε δύο συνεχόμενα τρίποντα από τους Λίνο Χρυσικόπουλο και Jamal Jones και ένα καλάθι από τον William Hatcher στην τελευταία επίθεση και έκλεισε την δεύτερη περίοδο στο +14 (44-30).

Ο ΠΑΟΚ ήταν καταιγιστικός και στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς άρχισε με 6 συνεχόενους πόντους του Yanick Moreira και γρήγορα προηγήθηκε με διαφορά 20 πόντων (50-30). Λίγο αργότερα (23΄), ένα τρίποντο και φάουλ του Γιάννη Αθηναίου έβαλε τον ΠΑΟΚ μπροστά με διαφορά 21 πόντων (54-33) και έτσι το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ να είναι μπροστά με 69-51.

Στην τέταρτη περίοδο, οι δύο ομάδες χαλάρωσαν και ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να πάρει τελικά μια άνετη νίκη με 81-64 και να ξεκινήσει με το… δεξί τις υποχρεώσεις του στην φετινή betshop Basket League.

Κορυφαίος για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Yanick Moreira με 16 πόντους και 14 ριμπάουντ, ενώ ο Jamal Jones είχε 16 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 44-30, 69-51, 81-64

ΠΑΟΚ: Jones 16 (4) , Moreira 16, Χρυσικόπουλος 8 (2), Σχίζας 4, Κόνιαρης 6 (2), Αθηναίου 4 (1), Μαργαρίτης 8, Ζάρας 7 (1), Παπαντωνίου, Hatcher 4, Garrett 8

Ρέθυμνο: Daniels 12 (1), Davis 12 (1), Guyton 5 (1), Durham 12 (2), Ράζης, Γλυνιαδάκης 2, Burtt 19 (2), Καλογιαννίδης, Clanton 2