ΠΑΟΚ-ΑΕΚ: 86-65

16/12/2017

Ο ΠΑΟΚ πραγματοποίησε την καλύτερη φετινή του εμφάνιση και πέτυχε την 5η συνεχόμενη νίκη του στην STOIXIMAN.GR Basket League, επικρατώντας της ΑΕΚ με 86-65 για την 9η αγωνιστική. Ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, καθάρισε το παιχνίδι στην τρίτη περίοδο και έφτασε σε μια άνετη νίκη.

Με τον Δημήτρη Κατσίβελη να ξεκινάει πολύ ορεξάτος τον αγώνα και να πετυχαίνει τους 10 από 12 πρώτους πόντους της ομάδας του, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 12-8 στο 5΄, ενώ στη συνέχεια πήρε… σκυτάλη ο Λίνος Χρυσικόπουλος, ο οποίος με το που πέρασε στο παρκέ ευστόχησε σε 2 τρίποντα και έδωσε στον ΠΑΟΚ αέρα 13 πόντων (27-14). Τελικά το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ να είναι μπροστά με 10 πόντους (29-19)

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με την ίδια διάθεση στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά μια σειρά ανεξήγητων σφυριγμάτων των διαιτητών, κράτησαν την ΑΕΚ στο παιχνίδι, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 31-25 στο 13΄. Ο ΠΑΟΚ όμως, βρήκε λύσεις στην επίθεση και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +9 (45-36), έχοντας τον πλήρη έλεγχο του αγώνα.

Η ΑΕΚ μείωσε στους 8 (48-40) με ένα καλάθι του Mike Green στο 22΄, αλλά ο ΠΑΟΚ έτρεξε ένα σερί 9-0 στο επόμενο τρίλεπτο και ανέβασε τη διαφορά στους 17 (57-40). Ο ΠΑΟΚ ανέβασε τη διαφορά ακόμα και στους 20 (66-46) λίγο πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, το τέλος του οποίου τον βρήκε στο +17 (68-51).

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, καθώς το αποτέλεσμα είχε κριθεί, αλλά ο ΠΑΟΚ δεν άφησε το πόδι από το γκάζι και ανέβασε τη διαφορά ακόμα και στους 26 πόντους (86-60), για να πάρει τελικά τη νίκη με 86-65.

Πρώτοι σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ήταν οι Λίνος Χρυσικόπουλος και Phil Goss που πέτυχαν από 18 πόντους, ενώ οι Δημήτρης Κατσίβελης και Lucky Jones σημείωσαν από 14 και 12 αντίστοιχα. Πολύ καλή παρουσία είχε και ο Owen Klassen με 8 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 29-19, 45-36, 68-51, 86-65

ΠΑΟΚ: Klassen 8, Χρυσικόπουλος 18 (3), Krubally, Κόνιαρης, Τσόχλας, Μαργαρίτης 5, Ζάρας 3 (1), Χαραλαμπόπουλος 8 (1), Κατσίβελης 14 (2), Goss 18 (3), Jones 12 (1)

AEK: Elonu 5, James, Green 5, Harris 11 (1), Ξανθόπουλος 3, Sakota 12 (1), Atic, Λαρεντζάκης 7 (1), Barlow 3 (1), Μωραΐτης 2, Μαυροειδής 1, Καββαδάς 16