ΠΑΟΚ-ROSA RADOM: 85-66

06/12/2016

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στον δεύτερο γύρο του τρίτου ομίλου του Basketball Champions League o ΠΑΟΚ, καθώς επιβλήθηκε της Πολωνικής Rosa Radom με  85-66 στο “PAOK Sports Arena”. Ο «Δικέφαλος» είχε τον έλεγχο του αγώνα από το ξεκίνημα και έτσι έφτασε στην τέταρτη νίκη του στη διοργάνωση.

O ΠΑΟΚ ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι και με κύριο επιθετικό όπλο τον Jordan Sibert πήρε  διψήφια διαφορά (18-8) πριν συμπληρωθούν 5΄αγώνα. Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου έκαναν ό,τι ήθελαν στην πρώτη περίοδο, η οποία ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ να έχει προβάδισμα 17 πόντων (32-15).

Ένα τρίποντο του Darryl Bryant με την έναρξη της δεύτερης περιόδου ανέβασε τη διαφορά τους 20 πόντους (35-15), ενώ 6΄1΄΄ πριν το ημίχρονο ο Zanis Peiners που επέστρεψε μετά τον τραυματισμό του έκανε το 40-22. Ένα έμμεσο τρίποντο του Ανδρέα Γλυνιαδάκη διαμόρφωσε το 45-26 στο 1΄57΄΄ για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, για να οδηγηθούν τελικά οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 47-31.

Η Rosa Radom προσπάθησε να μπει και πάλι στη διεκδίκηση της νίκης και με ένα καλάθι του Darnell Jackson 4΄16 πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου έριξε τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους (51-43). Ο ΠΑΟΚ βρήκε λύσεις στην επίθεση και πάλι με τον Jordan Sibert και έτσι κατάφερε να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 63-52.

Ο «Δικέφαλος» διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα και στο τέταρτο δεκάλεπτο και με ένα καλάθι του Λίνου Χρυσικόπουλου στον αιφνιδιασμό ανέβασε τη διαφορά στους 13 (70-57), 6΄24΄΄ πριν τη λήξη. Ένα ζευγάρι ελεύθερων βολών του, καθοριστικού στην τελευταία περίοδο, Ανδρέα Γλυνιαδάκη, 2΄10΄΄ πριν την κόρνα της λήξης ανέβασε τη διαφορά στους 16 (81-65), για να ολοκληρωθεί, τελικά, το παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ να νικάει με 85-66.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Jordan Sibert με 24 πόντους, ενώ ο Keith Clanton είχε 11 πόντους και 15 ριμπάουντ. Από την πλευρά των ηττημένων, ο Gary Bell είχε 25 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 32-15, 47-31, 63-52, 85-66

ΠΑΟΚ: Χρυσικόπουλος 10 (1), Κόνιαρης 2, Τσόχλας 5 (1), Taylor 5 (1), Miljenovic 8, Γλυνιαδάκης 9, Καραμανώλης, Sibert 22 (4), Καμάρας, Bryant 9 (1), Peiners 4, Clanton 11

ROSA RADOM: Callahan 11 (1), Witka 2, Bojanowski 1, Bell 25 (6), Zyskowski 9, Sokolowski 9, Adams, Bonarek, Jackson 9