Varese – ΠΑΟΚ: 70-75

01/11/2016

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο ΠΑΟΚ, που επικράτησε με 75-70 της Varese στην Ιταλία και σε αγώνα για την 3η αγωνιστική του Basketball Champions League. Η νίκη αποκτά και ιστορική σημασία, καθώς ήταν η πρώτη για τον ΠΑΟΚ μετά από 23 ολόκληρα χρόνια. Το τελευταίο «διπλό» είχε καταγραφεί στην Τεργέστη και στον δεύτερο τελικό του Κυπέλλου Κόρατς.

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος στο ξεκίνημα του αγώνα και επέβαλε τον ρυθμό του. Το αρχικό 0-4 για τον ΠΑΟΚ, έγινε 6-4 για τους γηπεδούχους αλλά ο ΠΑΟΚ πήρε ξανά το προβάδισμα και το διατήρησε ως το τέλος του ημιχρόνου. Με τον Taylor να έχει πολύ γρήγορα 10 πόντους (αλλά και 5 ριμπάουντ), ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 8-14 και 10-17 και έφτασε την διαφορά και στο +8 (17-25 με «γκολ-φάουλ» του Peiners).

Οι γηπεδούχοι ήταν άστοχοι από τα 6,75μ. (0/7 στο πρώτο ημίχρονο) και έβρισκαν λύσεις μόνο από τον Eyenga (15 πόντοι στο πρώτο ημίχρονο), αλλά κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά, ακόμη και στον πόντο (35-36). Ο Bryant με καλάθι στη λήξη έδωσε «αέρα» τριών πόντων στον ΠΑΟΚ (35-38) στο ημίχρονο, ωστόσο, ένα στοιχείο προβληματισμού ήταν και τα 3 φάουλ που είχαν ήδη Χρυσικόπουλος και Clanton, γεγονός που είχε περιορίσει την συμμετοχή τους.

Αν και ξεκίνησε εντυπωσιακά και την τρίτη περίοδο και με τρίποντο του Τσόχλα προηγήθηκε 35-43, ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα ως το τέλος του δεκαλέπτου. Η Varese, βρήκε για πρώτη φορά στόχο από τα 6,75μ. με τον Maynor (38-43), κατάφερε να ισοφαρίσει 48-48 και με ένα επιμέρους σκορ 13-2, πήρε και το προβάδισμα με 51-48. Αυτή η διαφορά των τριών πόντων, έμεινε ως την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου (55-52) και ο ΠΑΟΚ μπήκε στην τελευταία στροφή του αγώνα με προβλήματα φάουλ, τον Sibert να μην μπορεί να αγωνιστεί καθώς είχε ένα ελαφρύ σκίσιμο στα δάχτυλα του αριστερού του χεριού σε προσπάθεια για κάρφωμα. Παρόλα αυτά το πάθος και η αποφασιστικότητα δεν έλλειψαν.

Με τον Κόνιαρη να παίζει εξαιρετική άμυνα, τον Peiners να δίνει λύσεις και τον Bryant να παίρνει κρίσιμες επιθέσεις, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 57—57 με κλέψιμο και κάρφωμα του Λετονού φόργουορντ και λίγο αργότερα ξέφυγε με διαφορά 6 πόντων (60-66), έχοντας καταγράψει ένα σερί 4-13. Αν και μπήκε στο τελευταίο δίλεπτο με «αέρα» 6 πόντων, ο ΠΑΟΚ δέχθηκε έντονη πίεση ως το τέλος, οι γηπεδούχοι μείωσαν στον πόντο (68-69 και 70-71), αλλά με ψύχραιμες επιλογές η ομάδα μας έφτασε στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 12-17, 35-38, 55-52, 70-75

VARESE: Anosike, Maynor 10 (1), Avramovic 12, Pelle 2, Cavaliero 12 (1), Campani 4, Kangur, Ferrero 2, Eyenga 23, Johnson 5.

ΠΑΟΚ: Χρυσικόπουλος 11, Κόνιαρης 2, Τσόχλας 7 (1), Taylor 10 (2), Miljenovic 2, Γλυνιαδάκης 6, Sibert 7 (1), Bryant 11, Peiners 14 (1), Clanton 5.