Ρέθυμνο Aegean – ΠΑΟΚ: 64-81 και το σερί συνεχίζεται…

26/10/2013

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο ΠΑΟΚ μέσα στο Ρέθυμνο επί της τοπικής ομάδας με το άνετο και επιβλητικό 81-64. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη του ΠΑΟΚ στο Ρέθυμνο, η 3η νίκη της ομάδας στο πρωτάθλημα, αλλά και η 5η συνεχόμενη.

Ο ΠΑΟΚ έκανε εκπληκτικό δεύτερο ημίχρονο και επέβαλλε πλήρως τον ρυθμό του στο παιχνίδι, κερδίζοντας απόλυτα δίκαια το παιχνίδι και προκαλώντας την αποθέωση από τους φιλάθλους του που ήταν στις εξέδρες του «Μελίνα Μερκούρη», αλλά και το θερμό χειροκρότημα από τους φιλάθλους της γηπεδούχου ομάδας.

Ο ΠΑΟΚ πέτυχε τα πρώτα καλάθια του αγώνα και προηγήθηκε 0-4 και διατήρησε το προβάδισμα στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Με τον Χαραλαμπίδη να δίνει λύσεις στην επίθεση και με καλή αμυντική προσπάθεια, ο ΠΑΟΚ περιόρισε το Ρέθυμνο στους 12 πόντους στην πρώτη περίοδο και προηγήθηκε 12-17 και συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου, όταν και προηγήθηκε 19-25. Το Ρέθυμνο απάντησε με σερί 10-0 και προηγήθηκε 29-25, έφτασε την διαφορά και στο +7 (35-28), αλλά ο ΠΑΟΚ μείωσε στο καλάθι (35-33) στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ ήταν καταπληκτικός και με σερί 10-0, πήρε το προβάδισμα στο σκορ με 35-43. Με τρίποντο του Τσαϊρέλη η διαφορά πήγε και στους 9 (37-46), το Ρέθυμνο όμως μείωσε στο καλάθι (46-48). Ο ΠΑΟΚ είχε τις λύσεις, έβαλε συνεχόμενους πόντους  με «πικ εν ρολ» και κράτησε το προβάδισμα στους 7 (50-57) στη λήξη της τρίτης περιόδου.

Το επιθετικό κρεσέντο του ΠΑΟΚ και η εξαιρετική απόδοση της ομάδας συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Τέσσερα σερί τρίποντα, εξαιρετικές επιλογές σε άμυνα και επίθεση και ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με διαφορά 16 πόντων (55-71) λίγο πριν τα μέσα της τέταρτης περιόδου, διατήρησε τον απόλυτο έλεγχο στο παιχνίδι ως το τέλος και έφτασε στη δίκαιη, άνετη και πολύ σημαντική νίκη.

Τα Δεκάλεπτα: 12-17, 35-33, 50-57, 64-81

ΡΕΘΥΜΝΟ AEGEAN: Hurtt 2, Καλλινικίδης, Κουμπούρας 4 (1), Αγγελόπουλος 11 (3), Pruitt 7, Καλαμπόκης 6, Κανονίδης 14 (1), Latovic, Alexander 5, Arbet 5 (1), Gabriel 10.

ΠΑΟΚ: Payne 16 (3), D.J. Cooper 10 (2), Χαραλαμπίδης 15 (1), Τσόχλας 2, Vucicevic, Τσαϊρέλης 15 (1), Δέδας, Μαργαρίτης 7 (1), Καλλές, Μπόγρης 13, Κασελάκης, Λιάπης 3 (1).