Alba Fehervar – ΠΑΟΚ: 88-89

23/10/2013

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο ΠΑΟΚ που πέρασε με 89-88 από την Veszprem Arena απέναντι στην Alba Fehervar και συνεχίζει την πορεία του στο Eurocup με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Το παιχνίδι είχε συγκλονιστική εξέλιξη και κρίθηκε στην τελευταία φάση…

Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Προηγήθηκαν 16-13 στο τέλος της πρώτης περιόδου και προς το τέλος του ημιχρόνου άνοιξαν την διαφορά (35-27). Τελικά με προσωπικές ενέργειες του Χαραλαμπίδη ο ΠΑΟΚ μείωσε 42-35 στο 20ό λεπτό, αλλά δεν ήταν καλό το ξεκίνημά του και στην τρίτη περίοδο, όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ με διαφορά 10 πόντων (48-38). Ο ΠΑΟΚ απάντησε άμεσα και με σερί 2-12, ισοφάρισε 50-50 με τρίποντο του Μαργαρίτη.

Το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά από αυτό το σημείο και μετά, με πολύ υψηλό σκορ, με πέντε παίκτες του ΠΑΟΚ να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων και τον αγώνα να πηγαίνει στη μεγαλύτερη διάρκειά του πόντο-πόντο. Η Alba προηγήθηκε 68-64 στο τέλος της τρίτης περιόδου, αλλά ο ΠΑΟΚ έκανε ένα εντυπωσιακό σερί 8-0 και πήρε ξανά το προβάδισμα με 72-67 στο 32ο λεπτό του αγώνα.

Η Alba προηγήθηκε 80-77 στο 35΄, αλλά ο ΠΑΟΚ έμεινε στο παιχνίδι ως το τέλος και κατάφερε να πάρει τη νίκη, έχοντας τις περισσότερες φορές καλές επιλογές στην επίθεση, αλλά και στην άμυνα. Στο τέλος, η νίκη ήρθε με δύο καλές άμυνες και το 2/2 στο ξεκίνημα του Eurocup είναι γεγονός.

Τα Δεκάλεπτα: 16-13, 42-35, 68-64, 88-89

ALBA: Kemp 25, Szanati 2, Hobbs 17 (4), Olah 2, Juhos 4, Moore 18 (2), P. Toth 4, Somogyi 4, N. GToth 8, Supola 4.

ΠΑΟΚ: Payne 13, D.J. Cooper 6 (2), Χαραλαμπίδης 19, Τσόχλας 6 (1), Τσαϊρέλης 21, Δέδας 2, Μαργαρίτης 10 (1), Μπόγρης 12, Κασελάκης.