Άρης – ΠΑΟΚ: 75-79 στην παράταση

20/10/2013

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τον ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα, τρίτο σερί επιτυχημένο αποτέλεσμα για την ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου αυτή την εβδομάδα και σπουδαία νίκη μέσα στο Παλέ επί του Άρη με 79-75 στην παράταση. Ήταν ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με τον ΠΑΟΚ να αγωνίζεται και πάλι χωρίς τον τραυματία Mark Payne, με σημαντικά προβλήματα από πολύ νωρίς με τα φάουλ που φορτώθηκαν όλοι οι ψηλοί παίκτες της ομάδας, αλλά να δείχνει χαρακτήρα και με αποφασιστικότητα να κερδίζει το παιχνίδι.

Ο ΠΑΟΚ πέτυχε τα πρώτα καλάθια του αγώνα και προηγήθηκε 0-2 και 2-4, αλλά ο Άρης ήταν αυτός που πήρε στη συνέχεια το προβάδισμα και με τρίποντο του Γκίκα ξέφυγε 19-11 στο 7ο λεπτό. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να… μαζέψει την διαφορά, αρχικά με τρίποντο του Μαργαρίτη (19-14) και με καλάθι του Τσόχλα έκλεισε το δεκάλεπτο στο -3 (20-17).

Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου ο ΠΑΟΚ μείωσε στο καλάθι (22-20 και 24-22), αλλά προς το τέλος του ημιχρόνου ο Άρης πήρε και πάλι τον έλεγχο του αγώνα, εκμεταλλευόμενος όμως το γεγονός ότι οι παίκτες του ΠΑΟΚ είχε φορτωθεί πολύ νωρίς με φάουλ. Ο Τσαϊρέλης είχε ήδη 2, πριν συμπληρωθεί το δεύτερο λεπτό του αγώνα και μαζί με τον Μαργαρίτη ήταν οι πρώτοι παίκτες του αγώνα που έφτασαν τα τρία φάουλ, στοιχείο που δημιούργησε πολλά προβλήματα στην ομάδα. Ο Άρης το εκμεταλλεύτηκε και έφτασε την διαφορά και στους 10 πόντους (38-28), πριν το 38-30 του ημιχρόνου, το οποίο διαμόρφωσε με δύο βολές ο Χαραλαμπίδης.

Το ξεκίνημα του ΠΑΟΚ στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν εκπληκτικό. Με σερί 11-0, ο ΠΑΟΚ γύρισε το παιχνίδι και από το -8 του ημιχρόνου, προηγήθηκε 41-38 με τον Γιώργο Μπόγρη να δίνει λύσεις και να πετυχαίνει 12 πόντους σε αυτό το δεκάλεπτο. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 54-51 στο 30ό λεπτό, είχε τον έλεγχο στο ματς, αλλά και σημαντική φθορά στα φάουλ, καθώς Μαργαρίτης και Τσαϊρέλης είχαν ήδη 4 φάουλ, ενώ στα 3 ήταν ο Μπόγρης. Το παιχνίδι από αυτό το σημείο και μετά απέκτησε άγρια ομορφιά με πολλές εναλλαγές στο σκορ. Ισόπαλο στο 56-56, προβάδισμα για τον ΠΑΟΚ με 61-56 και 65-62, αλλά ο Άρης με τρίποντο του Γκίκα και «γκολ-φάουλ» του Πελεκάνου βρέθηκε στο +3 (68-65), μόλις 43 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο D.J. Cooper με ένα ακόμη τρομερό τρίποντο, ισοφάρισε 68-68 και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση κι εκεί ο ΠΑΟΚ επικράτησε του αντιπάλου σε όλα.

Ο Αθηναίου με τρίποντο έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους (71-68), αλλά ισοφάρισε αμέσως με τον ίδιο τρόπο ο Χαραλαμπίδης (71-71) και ο Τσαϊρέλης με τον Μπόγρη έδωσαν «αέρα» 4 πόντων (75-71) στον ΠΑΟΚ. Ο Τσαϊρέλης μάλιστα με 4/4 βολές ως το τέλος και 6/6 συνολικά στην παράταση σφράγισε τη νίκη του ΠΑΟΚ, μαζί με ένα καθοριστικό κλέψιμο στα 16 δευτερόλεπτα.

Τα δεκάλεπτα: 28-17, 38-30, 51-54, 68-68 (καν. Αγώνας), 75-79

ΑΡΗΣ: Μποχωρίδης 9, Πελεκάνος 19 (2), Γκίκας 8 (2), Τσακαλέρης, Ασημακόπουλος 6, Πουλιανίτης, Χαρίσης 6, Λαρεντζάκης, Βεζένκοφ 4, Μούρτος 6, Αθηναίου 17 (3).

ΠΑΟΚ: Cooper 15 (3), Χαραλαμπίδης 15 (2), Τσόχλας 4, Vucicevic, Τσαϊρέλης 13, Δέδας, Μαργαρίτης 3 (1), Καλλές 4, Μπόγρης 21, Κασελάκης 4, Λιάπης, Κόνιαρης.