Τεράστια νίκη, ΠΑΟΚ – Buducnost: 85-84

16/10/2013

Ένα τρίποντο του D.J. Cooper, δύο δευτερόλεπτα πριν από την λήξη του αγώνα, έδωσε στον ΠΑΟΚ μία σπουδαία νίκη με 85-84 επί της Buducnost στην πρεμιέρα του Eurocup. Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο τη διοργάνωση και έβαλε τις βάσεις για την καλύτερη δυνατή πορεία.

Το παιχνίδι είχε υψηλό σκορ από το ξεκίνημα και πολλές εναλλαγές στο σκορ. Ο Γιώργος Μπόγρης που πραγματοποίησε καταπληκτική εμφάνιση, έφτασε πολύ γρήγορα διψήφιο αριθμό πόντων και με 28 πόντους ήταν ο κορυφαίος σκόρερ του αγώνα. Πάνω του βασίστηκαν τα περισσότερα επιθετικά συστήματα του ΠΑΟΚ, που προηγήθηκε 24-19 στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά βρέθηκε πίσω σκορ στο ημίχρονο (34-38), καθώς στην δεύτερη περίοδο του αγώνα πέτυχε μόνο 10 πόντους.

Ο Aleksa Popovic πέτυχε 22 πόντους και αποτέλεσε το μεγαλύτερο πρόβλημα για την άμυνα του ΠΑΟΚ, που βρέθηκε και στο -10 (48-58), λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Ένα τρίποντο του Μαργαρίτη και μία βολή του Μπόγρη έριξαν την διαφορά στους 6 (52-58) στο 30ό λεπτό και το παιχνίδι απέκτησε πολλές εναλλαγές στο σκορ και άγρια ομορφιά. Με τρίποντο του Τσόχλα ο ΠΑΟΚ πήρε και πάλι το προβάδισμα στο σκορ (66-65), η Buducnost έκανε σερί 0-5 και προηγήθηκε 66-70, αλλά ο D.J. Cooper δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Ο Αμερικανός γκαρντ, μοίρασε 8 ασσίστ, είχε σημαντική συνεισφορά σε οργάνωση και σκοράρισμα και χτύπησε στην πιο κρίσιμη στιγμή του αγώνα.

Με το σκορ 80-81 και στα 14’’, ο Γιώργος Μπόγρης αστόχησε σε δύο βολές, η Buducnost προηγήθηκε 82-84 και ο D.J. Cooper με το φοβερό τρίποντο που πέτυχε στην τελευταία επίθεση του ΠΑΟΚ διαμόρφωσε το τελικό 85-84 και έδωσε μία τεράστια νίκη στην ομάδα.

Τα Δεκάλεπτα: 24-19, 34-38, 52-58, 85-84

ΠΑΟΚ: D.J. Cooper 16 (3), Χαραλαμπίδης 10 (1), Τσόχλας 5 (1), Vucicevic 4, Τσαϊρέλης 15 (1), Δέδας, Μαργαρίτης 3 (1), Καlλές, Μπόγρης 28, Κασελάκης 4, Λιάπης.

BUDUCNOST: Sehovic 9, Mihailovic 15 (1), M. Popovic 1, Subotic 6, Vitkovac 3, Al. Popovic 22 (3), Akindele 12, Ivanovic, Capin 14 (3).