ΠΑΟΚ - Κολοσσός Ρόδου: 88-81

12/10/2013

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με νίκη το φετινό πρωτάθλημα και επικράτησε 88-81 του Κολοσσού Ρόδου στην πρεμιέρα της Basket League ΟΠΑΠ. Ο ΠΑΟΚ έπρεπε να ξεπεράσει και τις δυσκολίες που δημιούργησε η ήττα στο παιχνίδι της περασμένης Τετάρτης, αλλά και η απουσία του Mark Payne και τα κατάφερε ξεκινώντας με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το πρωτάθλημα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι αποτελεσματικές στην επίθεση, όπως αποδεικνύει και το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο (27-23). Το παιχνίδι ήταν κλειστό στο σκορ, αλλά με τις ίδιες επιθετικές εξάρσεις και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Κολοσσός προηγήθηκε 34-37, αλλά ο ΠΑΟΚ απάντησε με σερί 10-2 και προηγήθηκε 49-41 και κράτησε το προβάδισμα ως τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (51-47), όπου το σκορ ήταν και πάλι υψηλό.

Με τρίποντο του Μαργαρίτη ο ΠΑΟΚ πήρε διαφορά 7 πόντων (59-52), αλλά το γεγονός ότι φορτώθηκαν σε εκείνο το σημείο με το τέταρτό τους φάουλ Τσαϊρέλης και Μαργαρίτης, μείωσε τις επιλογές της ομάδας στην επίθεση και δυσκόλεψε την αμυντική προσπάθεια. Ο Κολοσσός μείωσε 59-56, ωστόσο ο ΠΑΟΚ βρήκε τις λύσεις και άνοιξε ξανά την διαφορά. Με συνεχόμενες βολές του Χαραλαμπίδη μάλιστα, μετά και από το τεχνικές ποινές προς τον Γεωργαλή και τον πάγκο του Κολοσσού για διαμαρτυρία, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 69-58. Ακολούθησε σερί 8-0 του Κολοσσού που με τρίποντο του Τσάμη μείωσε 69-66, όμως ο ΠΑΟΚ πήγε και πάλι την διαφορά στους 8 (74-66), με το σκορ να παραμένει σε πολύ υψηλά επίπεδα…

Ο Κολοσσός μείωσε 74-71, αλλά ο ΠΑΟΚ πήγε και πάλι την διαφορά στο +7 (80-73). Ο Τσόχλας με τρίποντο έδωσε αέρα 8 (83-75) στον ΠΑΟΚ και ο πρώτος σκόρερ του αγώνα Κώστας Χαραλαμπίδης την διατήρησε (85-77) και ο ΠΑΟΚ συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό ως το τέλος έφτασε στην πρώτη του νίκη.

Τα Δεκάλεπτα: 27-23, 51-47, 69-61, 88-81

ΠΑΟΚ: Cooper 11 (3), Χαραλαμπίδης 26 (2), Τσόχλας 6 (2), Vucicevic, Τσαϊρέλης 4, Δέδας 6 (2), Μαργαρίτης 10 (1), Καλλές 2, Μπόγρης 14, Κασελάκης 9, Λιάπης, Κόνιαρης.

Κολοσσός Ρόδου: Παπαντωνίου 22 (1), Rum, Γεωργαλής 8 (1), Smith 5, Στεφανίδης 2, Simpson 13 (1), Τσάμης 11 (1), Prewit 7 (1), Osby 13.