ΠΑΟΚ – Άρης: 63-71 και αποκλεισμός στο Κύπελλο

10/10/2013

Με πολύ άσχημο τρόπο ξεκίνησε την σεζόν ο ΠΑΟΚ, που ηττήθηκε με 63-71 στο PAOK Sports Arena από τον Άρη και αποκλείστηκε από την συνέχεια του Κυπέλλου Ελλάδας. Υπάρχει ωστόσο συνέχεια στις αγωνιστικές υποχρεώσεις της ομάδας και μάλιστα, με την έναρξη τόσο του πρωταθλήματος, όσο και του Eurocup.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και είχε το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Προηγήθηκε 7-2 και 13-6, αλλά ο Άρης κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι και μείωσε στον πόντο (16-15) με την λήξη της πρώτης περιόδου του αγώνα. Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλά και το δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε 21-15, αλλά γρήγορα οι φιλοξενούμενοι επανήλθαν στο σκορ και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο έχοντας το προβάδισμα με 32-34.

Εχοντας πλέον και τον Payne εκτός αγώνα, λόγω ενοχλήσεων στην ωμοπλάτη, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει ξανά το προβάδισμα (41-38) στα μέσα της τρίτης περιόδου, ωστόσο, ο Άρης ήταν αυτός που πήρε ξανά το προβάδισμα και μάλιστα με διαφορά 3 πόντων (47-50) στο 30ό λεπτό.

Χρειάστηκαν περίπου τρία λεπτά για να σκοράρει κάποια ομάδα στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, διάστημα στο οποίο ο Άρης είχε τον έλεγχο στο παιχνίδι και προηγήθηκε 51-58 στο 37ο λεπτό και διατήρησε το προβάδισμα και τη νίκη ως το τέλος του αγώνα, παρά τις προσπάθειες που έγιναν από τους παίκτες του ΠΑΟΚ και κυρίως από τον Μαργαρίτη, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 23 πόντους, επίδοση που είναι η καλύτερή του με τον ΠΑΟΚ, κάτι που ωστόσο δεν ήταν αρκετό για να αλλάξει η ροή του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 32-34, 47-50, 63-71

ΠΑΟΚ: Payne 5, Cooper 7, Κασελάκης 5 (1), Τσαϊρέλης 11 (1), Μπόγρης 7, Μαργαρίτης 23, Τσόχλας 2, Χαραλαμπίδης 3 (1), Δέδας, Vucicevic, Λιάπης

ΑΡΗΣ: Μποχωρίδης 15 (1), Πελεκάνος 16 (2), Αθηναίου 17, Βεζένκοφ 2, Χαρίσης 4, Γκίκας 2, Τσακαλέρης 5, Ασημακόπουλος 5 (1), Μούρτος 3, Πουλιανίτης 2