ΠΑΟΚ – Άρης: 84-72 και το αήττητο συνεχίζεται…

16/03/2013

Ο ΠΑΟΚ ξεπέρασε και το εμπόδιο του Άρη και με πρώτο σκόρερ τον Κώστα Χαραλαμπίδη επικράτησε με 84-72. Αυτή ήταν η 7η συνεχόμενη νίκη του ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα, η 16η συνολικά, ενώ διατηρήθηκε και το αήττητο της έδρας, καθώς ο ΠΑΟΚ έχει πλέον 10 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια στο PAOK Sports Arena.

Χαραλαμπίδης (31), Hatcher (24) και Παπαδόπουλος (17) πέτυχαν τους 72 από τους 84 πόντους του ΠΑΟΚ και οδήγησαν την ομάδα στη νίκη, με την πολύτιμη συμπαράσταση και συνεισφορά όλων των υπολοίπων, παρά το άσχημο ξεκίνημα και το γεγονός ότι ο Άρης προηγήθηκε 0-14 στα πρώτα λεπτά του ματς. Ο Παπαδόπουλος πέτυχε το πρώτο καλάθι του ΠΑΟΚ, αλλά χρειάστηκε αρκετή ώρα μέχρι να καταφέρει η ομάδα να πάρει για πρώτη φορά το προβάδισμα στο σκορ.

Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε στο -8 (14-22) στο πρώτο δεκάλεπτο, παρά την προσπάθεια να μειώσει την διαφορά (20-24), βρέθηκε και πάλι να είναι πίσω στο σκορ με διψήφιο αριθμό (20-30), αλλά με σερί 11-0, προηγήθηκε για πρώτη φορά με 31-30 και έκλεισε το ημίχρονο με διαφορά τριών πόντων (41-38), με τους Χαραλαμπίδη και Παπαδόπουλο να είναι κυρίαρχοι στο παιχνίδι.

Ο Χαραλαμπίδης ήταν ασταμάτητος και με 3/3 τρίποντα έδωσε στον ΠΑΟΚ προβάδισμα 14 πόντων (58-44), πριν το 58-48 του τρίτου δεκαλέπτου. Ο ΠΑΟΚ σε αυτό το διάστημα καθήλωσε τον αντίπαλό του, με επιμέρους σκορ 17-10 και έγινε ο απόλυτος κυρίαρχος του παιχνιδιού. Ο Άρης προσπάθησε και κατάφερε να μειώσει το σκορ (58-52 και 62-57), αλλά ο ΠΑΟΚ είχε τον τρόπο και τις λύσεις, τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση για να αυξήσει την διαφορά και πάλι και να πάρει τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 41-38, 58-48, 84-72

ΠΑΟΚ: Hatcher 24 (3), Κασελάκης, Χαραλαμπίδης 31 (6), Θεοδωράκος, Τσαϊρέλης 8, Δέδας, Μαργαρίτης 4, Παπαδόπουλος 17, Νικολόπουλος, Καλλές, Χρυσικόπουλος, Αμπαράς.

ΆΡΗΣ: Hunt 4, Πελεκάνος 17(1), Vezenkov 8 (1), Τσιάρας 7 (1), Ασημακόπουλος 6 (2), Καραποστόλου 6, Χαρίσης 8, Μποχωρίδης 11 (1), Σαρικόπουλος 2, Βεργίνης 3 (1).