Κολοσσός Ρόδου - ΠΑΟΚ: 65-70

02/03/2013

Ο ΠΑΟΚ πέρασε και από την Ρόδο. Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου κυριάρχησε πλήρως στο τέταρτο δεκάλεπτο, στο ξεκίνημα του οποίου πήρε και διαφορά και νίκησε με 70-65 τον Κολοσσό για την 19η αγωνιστική της Basket League. Αυτή ήταν η 15η φετινή νίκη του ΠΑΟΚ, ήταν η έκτη συνεχόμενη στο φετινό πρωτάθλημα, αλλά και η πρώτη στη Ρόδο σε αγώνα πρωταθλήματος.

Ο αγώνας δεν ξεκίνησε καλά για τον ΠΑΟΚ, που προηγήθηκε 0-2 με καλάθι του Παπαδόπουλου, αλλά οι γηπεδούχοι με σερί 10-0, πήραν το προβάδισμα με 10-2, αναγκάζοντας τον Σούλη Μαρκόπουλο να πάρει το πρώτο του τάιμ άουτ. Ο Κολοσσός είχε τον έλεγχο στο παιχνίδι και έφτασε την διαφορά στους 10 και μάλιστα δύο φορές (14-4 και 16-6), ο ΠΑΟΚ όμως, μείωσε 18-13 με τρίποντο του Κασελάκη, βρέθηκε στο -6 (20-14) στο πρώτο δεκάλεπτο και με τον Καλλέ να πετυχαίνει 7 πόντους προσπαθούσε να γυρίσει το παιχνίδι (24-19), ενώ με τρίποντο του Δέδα μείωσε στο καλάθι (24-22). Με 2/2 τρίποντα από Κουμπούρα και Langford, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν 30-22, αλλά ο ΠΑΟΚ έριξε και πάλι την διαφορά ως την λήξη του ημιχρόνου (34-29).

Αν και βρέθηκε στο -8 (42-34) με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο ΠΑΟΚ κατέφερε με σερί 7-0 να μειώσει στον πόντο (42-41), με τον Παπαδόπουλο να πετυχαίνει στα πρώτα της τρίτης περιόδου 6 πόντους, ενώ είχε μόλις 2 στο πρώτο ημίχρονο. Ο ΠΑΟΚ έμεινε στο -3 (46-43) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, αλλά στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου είχε τον απόλυτο έλεγχο στο παιχνίδι. Με σκληρή άμυνα, ανάγκασε τον Κολοσσό σε κακές και άστοχες επιθέσεις. Ο ΠΑΟΚ έκανε αρχικά σερί 1-9 και προηγήθηκε 47-52, λίγο πριν συμπληρωθεί το 35ο λεπτό του αγώνα και ξέφυγε με διαφορά 10 πόντων (48-58), καθώς ο Κολοσσός σε κατάφερε να πετύχει καλάθι για περισσότερα από 6 λεπτά!

Οι γηπεδούχοι πίεσαν και προσπάθησαν να μειώσουν. Το πέτυχαν (54-58), ο ΠΑΟΚ με τρίποντο του Δέδα ξέφυγε και πάλι (56-63) και το παιχνίδι πήγε στη ψυχραιμία και τις καλές επιλογές και στο τέλος, όπου ο ΠΑΟΚ είχε τον τρόπο να πάρει τη νίκη με 65-70.

Τα Δεκάλεπτα: 20-14, 34-29, 46-43, 65-70

ΚΟΛΟΣΣΟΣ: Γεωργαλής 3 (1), Κουμπούρας 5 (1), Haten 16, Καλαϊτζής 10 (2), Βουγιούκας 4, Καλαμπόκης 9 (1), Nadjfeji, Langford 13 (1), Doumbe, Osby 5.

ΠΑΟΚ: Hatcher 15 (1), Κασελάκης 6 (1), Χαραλαμπίδης 4, Τσαϊρέλης 3, Δέδας 8 (2), Μαργαρίτης 6, Παπαδόπουλος 13, Καλλές 12, Χρυσικόπουλος 3 (1).