ΠΑΟΚ - Καβάλα: 81-69 και αήττητο στο «Παλατάκι»

24/02/2013

Ο ΠΑΟΚ συνεχίζει ακάθεκτος την φετινή εντυπωσιακή πορεία του και το απέδειξε με τη νέα του νίκη (81-69) επί της Καβάλας στο PAOK Sports Arena, για την 18η αγωνιστική της Basket League. Αυτή ήταν η 14η νίκη για την ομάδα του ΠΑΟΚ, αλλά και η 9η εντός έδρας νίκη σε ισάριθμους αγώνες στο PAOK Sports Arena, στο οποίο η ομάδα είναι αήττητη.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε τον αγώνα με τους Χρυσικόπουλο, Χαραλαμπίδη, Κασελάκη, Τσαϊρέλη και Παπαδόπουλο, αλλά η Καβάλα αιφνιδίασε και πήρε το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά του αγώνα (1-6, 5-8, 11-13). Με σερί 11-1, ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με διαφορά 8 πόντων (22-14), με πέντε συνεχόμενους πόντους από τον Κασελάκη, αλλά και τον Τσαϊρέλη να έχει ήδη 10 πόντους και να πραγματοποιεί εξαιρετικό παιχνίδι. Ο ΠΑΟΚ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με διαφορά 7 πόντων (24-17), με καλάθι του Χαραλαμπίδη στη λήξη και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου με τρίποντο του Hatcher δημιούργησε για πρώτη φορά διαφορά 10 πόντων (31-21).

Η Καβάλα προσπάθησε να αντιδράσει και μείωσε 36-29, αλλά ο ΠΑΟΚ είχε λύσεις και με τον Τσαϊρέλη να φτάνει τους 14 πόντους, πήγε στα αποδυτήρια με διαφοράς 9 πόντων (39-30), έχοντας τον έλεγχο του αγώνα. Hatcher και Μαργαρίτης επανήλθαν πλέον στην ομάδα, ενώ ο Παπαδόπουλος που δεν ήταν απόλυτα έτοιμος, φορτώθηκε και με φάουλ και ο χρόνος συμμετοχής του περιορίστηκε.

Με τρίποντο του Κασελάκη ο ΠΑΟΚ πήγε ξανά στο +10 (42-32), αλλά η Καβάλα είχε τον τρόπο να μένει στο παιχνίδι και να μειώνει την διαφορά (45-39, 49-43, 51-45) και να κλείνει το τρίτο δεκάλεπτο με διαφορά μόλις 5 πόντων (53-48). Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε την τέταρτη περίοδο με σερί 5-0 και πήγε τη διαφορά στους 10 (58-48), ενώ την ίδια στιγμή αποχωρούσε από το παιχνίδι ο αμερικανός σέντερ της Καβάλας Coleman. Παρόλα αυτά η Καβάλα με σερί 0-8, μείωσε στο καλάθι (58-56) κι εκεί μίλησε η εμπειρία, η ψυχραιμία και η ανωτερότητα των παικτών του ΠΑΟΚ. Με δύο καθοριστικά τρίποντα του Δέδα, την ευστοχία του Χαραλαμπίδη και καλές επιλογές σε άμυνα και επίθεση, ο ΠΑΟΚ έφτασε την διαφορά και στους 16 πόντους (81-65), πριν το τελικό και απόλυτα δίκαιο 81-69.

Τα Δεκάλεπτα: 24-17, 39-30, 53-48, 81-69

ΠΑΟΚ: Hatcher 8 (2), Κασελάκης 8 (2), Χαραλαμπίδης 19, Θεοδωράκος, Τσαϊρέλης 20, Δέδας 12 (4), Μαργαρίτης 2, Παπαδόπουλος  9, Νικολόπουλος, Καλλές 3, Χρυσικόπουλος, Λιάπης.

ΚΑΒΑΛΑ: Πάνος 12, Arbet 3 (1), Καλαμπάκας 5 (1), Μανωλόπουλος, Στεφανίδης 7 (1), Milosevic 3, Mitrovic 18 (4), Tairu 6, Krstevski, Coleman 7, Achara 8 (2).