Περιστέρι – ΠΑΟΚ: 55-63

17/02/2013

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη με σκορ 63-55 πέτυχε ο ΠΑΟΚ, που πέρασε και από το κλειστό γυμναστήριο του Περιστερίου. Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου σημείωσε την 13η της νίκης στο πρωτάθλημα, αφού κατάφερε να ξεπεράσει και τα σημαντικά προβλήματα, αλλά και τις απουσίες που είχε.

Ο ΠΑΟΚ που αγωνίστηκε χωρίς τους Hatcher, Μαργαρίτη και στο πρώτο παιχνίδι μετά την αποχώρηση των Χαριτόπουλου και McGrath, κατάφερε να επιβεβαιώσει όλα εκείνα τα στοιχεία που τον έχουν φέρει σε αυτή την θέση και να έχει τον έλεγχο του αγώνα από το ξεκίνημα. Ακόμη κι όταν οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 12-5, η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου είχε σωστή αντίδραση και με σερί 11-2, άλλαξε την ροή του αγώνα και πήρε το προβάδισμα με 14-16. Ο ΠΑΟΚ διατήρησε το προβάδισμα και στη λήξη της πρώτης περιόδου (18-19), αλλά και στο ημίχρονο (33-35), έχοντας στο μεσοδιάστημα πάρει διαφορά ακόμη και 5 πόντων (24-29).

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ είχε τον τρόπο να ξεφύγει και προηγήθηκε 36-45 με δύο συνεχόμενα τρίποντα από τον Νικολόπουλο, αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ρίξουν την διαφορά στους 5 πόντους στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου (42-47). Ο ΠΑΟΚ όμως είχε πάρει καλό ρυθμό, είχε λύσεις στην επίθεση με Τσαϊρέλη και τον Δέδα που ήταν ο πρώτος σκόρερ του ματς, αλλά και στην άμυνα με τον Παπαδόπουλο που δεν επέτρεπε στους αντιπάλους να μπουν στο καλάθι. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 42-41 και 44-53, με τρίποντο του Δέδα πήγε για πρώτη φορά στο +11 (46-57) και εκεί ουσιαστικά τελείωσε το παιχνίδι.

Δεκάλεπτα: 18-19, 33-35, 42-47, 55-63

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ: Παπαντωνίου 11, Κομποδιέτας 4, Thorne 8 (2), Κανονίδης 9 (1), Ψαρόπουλος, Μάντζαρης 11, Williams 6, Hines, Πέτρουλας 2, Μελισσαράτος 4.

ΠΑΟΚ: Κασελάκης 7, Χαραλαμπίδης 10 (1), Θεοδωράκος, Τσαϊρέλης 12, Δέδας 16 (4), Παπαδόπουλος 5, Νικολόπουλος 6 (2), Καλλές, Χρυσικόπουλος 7 (1), Αμπαράς.