ΠΑΟΚ – ΚΑΟΔ: 77-66

06/02/2013

Παίζοντας σκληρή άμυνα και με πολύ αποτελεσματικό μπάσκετ ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα, ο ΠΑΟΚ ξεπέρασε και το εμπόδιο του ΚΑΟΔ, τον οποίο νίκησε με 77-66 στο PAOK Sports Arena για την 16η αγωνιστική της Basket League ΟΠΑΠ. Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου ξεπέρασε για μία ακόμη φορά με ομαδική δουλειά και υπερπροσπάθεια από όλους τους παίκτες και τις σημαντικές απουσίες, λόγω των τραυματισμών των Hatcher και Μαργαρίτη.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι μαζί στο σκορ και το πρώτο δεκάλεπτο να βρίσκει τον ΠΑΟΚ μπροστά στο σκορ με 22-18, αλλά τον ΚΑΟΔ να έχει τρόπους να δημιουργεί προβλήματα. Αυτό φάνηκε και στην δεύτερη περίοδο, όπου η ομάδα της Δράμας, με επιμέρους σκορ 19-28, πήρε την πρωτοπορία στο σκορ με 41-46 κι αυτή η διαφορά των 5 πόντων στο ημίχρονο, δημιούργησε προβληματισμό για την ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου.

Η απάντηση του ΠΑΟΚ ήταν άμεση και δόθηκε στην τρίτη περίοδο κι από το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 46-46, οι φιλοξενούμενοι με σερί 0-7 ξέφυγαν 46-53, αλλά ο ΠΑΟΚ απάντησε με δικό του σερί 10-0 ως την λήξη της τρίτης περιόδου και προηγήθηκε 56-53 στο 30ό λεπτό. Με τους Τσαϊρέλη και Κασελάκη να ηγούνται επιθετικά, τους Χαραλαμπίδη, Παπαδόπουλο, Τσαϊρέλη να έχουν επίσης διψήφιο αριθμό πόντων και τον McGrath να αντέχει σε ένα ακόμη παιχνίδι για περισσότερο από 37 λεπτά συμμετοχής, ο ΠΑΟΚ συνέχισε το σερί του και στην τέταρτη περίοδο.

Και όταν ο ΚΑΟΔ με σερί 1-6 προηγήθηκε 57-59, ο ΠΑΟΚ… απάντησε με 11-0 και προηγήθηκε 68-59, επιβάλλοντας ολοκληρωτικά το παιχνίδι του. Κι όταν ο Κασελάκης με τρίποντο (71-61) έδωσε για πρώτη φορά «αέρα» 10 πόντων, ο ΠΑΟΚ τελείωσε το παιχνίδι και με την ίδια διαφορά έφτασε στη νίκη στο τέλος του αγώνα…

Δεκάλεπτα: 22-18, 41-46, 56-53, 77-66

ΠΑΟΚ: Κασελάκης 15 (1), Χαραλαμπίδης 14 (1), McGrath 4, Θεοδωράκος, Τσαϊρέλης 16 (12 ριμπ.), Δέδας, Παπαδόπουλος 14, Νικολόπουλος, Καλλές 2, Χρυσικόπουλος 2,  Αμπαράς, Χαριτόπουλος 10.

ΚΑΟΔ: Σλαφτσάκης, Knowles 19 (3), Καλαϊτζίδης, Μπένας, Michel 9, Bavcic 6, Κακαρούδης 8 (1), Dale 9, Ζάρας, Ιωάννου, Palmer 11 (1), Rowe 4.