Ίκαρος Καλλιθέας – ΠΑΟΚ: 80-85

03/02/2013

Μία ακόμη σπουδαία εκτός έδρας νίκη πρόσθεσε ο ΠΑΟΚ στην πορεία του στο φετινό πρωτάθλημα. Αυτή την φορά επικράτησε με 85-80 του Ικάρου Καλλιθέας, σε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι, δεδομένων και των απουσιών της ομάδας, αλλά και των σημαντικών προβλημάτων που υπήρχαν σε όλη τη διάρκεια της εβδομάδας.

Παρόλα αυτά, ο ΠΑΟΚ έδειξε από το ξεκίνημα του αγώνα δυνατός και επέβαλε το παιχνίδι απέναντι σε ένα σκληρό αντίπαλο. Με τον McGrath να αγωνίζεται για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι και στα 40 λεπτά, τους Παπαδόπουλος, Χαραλαμπίδη να αγωνίζονται με ενοχλήσεις και ελλιπή προετοιμασία και τους υπόλοιπους να καταβάλουν μεγάλη προσπάθεια, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 7-21 στη διάρκειας της πρώτης περιόδου και με διαφορά 9 πόντων (14-23) στο πρώτο δεκάλεπτο.

Το δεύτερο δεκάλεπτο δεν εξελίχθηκε καλά για τον ΠΑΟΚ που είδε τον αντίπαλό του να πλησιάζει στο σκορ, να ισοφαρίζει (32-32) και να παίρνει το προβάδισμα (35-32), αλλά στη λήξη του ημιχρόνου ο Δέδας ισοφάρισε με δίποντο (38-38) και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες στο σκορ. Ο ΠΑΟΚ όμως ήταν καλύτερος και το έδειξε. Ο Μιχάλης Τσαϊρέλης πραγματοποίησε το καλύτερό του φετινό παιχνίδι, έδωσε λύσεις στην επίθεση και βοήθειες στην άμυνα, ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 14 πόντους (50-64) στο τέλος της τρίτης περιόδου και άνοιξε ακόμη περισσότερο την διαφορά στη συνέχεια του αγώνα (51-68), για να φτάσει στη νίκη, παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων να επιστρέψουν στο παιχνίδι.

Ο ΠΑΟΚ αγωνίστηκε για ένα ακόμη παιχνίδι χωρίς τους τραυματίες Hatcher, Μαργαρίτη, ενώ ο Λίνος Χρυσικόπουλος έκανε το ντεμπούτο του με την φανέλα του ΠΑΟΚ.

Τα Δεκάλεπτα: 14-23, 38-38, 50-64, 80-85

ΙΚΑΡΟΣ: Strnand, Λαρεντζάκης 4 (1), Κυρίτσης 23 (2), Vrkic 8 (2), Faye 3 (1), Gibson 23 (2), Γιαννακίδης 5 (1), Σίμτσακ 4, Pantic 10.

ΠΑΟΚ: Κασελάκης 7 (1), Χαραλαμπίδης 21 (1), McGrath 11 (1), Τσαϊρέλης 20, Δέδας 14 (2), Παπαδόπουλος 10, Καλλές, Χρυσικόπουλος, Λιάπης, Χαριτόπουλος 2.