ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός: 76-71 και τεράστια νίκη

27/01/2013

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος ο ΠΑΟΚ, που μετά από μία τεράστια εμφάνιση, νίκησε 76-71 τον Ολυμπιακό. Με τεράστια ψυχικά αποθέματα, συγκέντρωση και ώθηση από τον κόσμο, ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο του αγώνα στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς και κατάφερε να ξεπεράσει και τα προβλήματα των τραυματισμών και τις απουσίες των Hatcher, Μαργαρίτη.

Με την σπουδαία νίκη που πέτυχε, ο ΠΑΟΚ διατήρησε το αήττητο στην έδρα του, ταυτόχρονα ανάγκασε τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό στην πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα, ενώ πέτυχε και την πρώτη του νίκη επί των «ερυθρόλευκων» μετά από πέντε χρόνια! Και συνεχίζει…

Ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο στο παιχνίδι σε όλη την διάρκειά του. Από το ξεκίνημα ως το τέλος και είναι χαρακτηριστικό ότι το πέτυχε αυτό παρά τις απουσίες, αλλά και με τον αντίπαλό του να προέρχεται από μία νίκη τρομερής ψυχολογίας (στην Ευρωλίγκα). Σε δύο στιγμές στο παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι έδειξαν ότι προσπαθούν α ξεφύγουν, αλλά οι απαντήσεις του ΠΑΟΚ δεν ήταν μόνο άμεσες, μα και πειστικές.

Ο ΠΑΟΚ ξεκινά το παιχνίδι με 7-2 με τρίποντο του Χαραλαμπίδη, αλλά ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύεται λάθη και στιγμές αδράνειας των παικτών του ΠΑΟΚ και με σερί 0-9 με 3/3 τρίποντα, παίρνει το προβάδισμα με 7-11. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν και με διαφορά 5 πόντων (16-21), αλλά ακόμη και τότε, ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο στο ρυθμό του αγώνα, για αυτό και κατάφερε να μειώσει 20-21 στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Με λίγες λύσεις στην περιφέρεια και τον Donnie McGrath να παίζει και στα 40 λεπτά του αγώνα, ο ΠΑΟΚ πήρε τα ηνία του αγώνα στην δεύτερη περίοδο και με πλουραλισμό στην επίθεση καταφέρνει και παίρνει το προβάδισμα. Στο ημίχρονο είναι στο +2 (39-37), με τους Τσαϊρέλη, Παπαδόπουλο και Χαριτόπουλο να δίνουν λύσεις κοντά, αλλά και μακριά από το αντίπαλο καλάθι. Η άμυνα του ΠΑΟΚ έχει περιορίσει και τον Σπανούλη, που δεν πέτυχε πόντο στην δεύτερη περίοδο.

Ο ΠΑΟΚ ανοίγει την διαφορά (48-43) στα μέσα της τρίτης περιόδου, ο Ολυμπιακό επιστρέφει και ισοφαρίσει (48-48), ο Δέδας με τρίποντο διαμορφώνει το 51-48 και ο ΠΑΟΚ κλείνει την περίοδο με διαφορά εντός πόντου (55-54), αλλά με εξαιρετική ψυχολογία και φοβερό πάθος μέσα κι έξω από το παρκέ.

Ο Χαραλαμπίδης με τρίποντο δίνει αέρα 4 πόντων στον ΠΑΟΚ (60-56), αλλά ο Antic με 2/2 βολές (και την δεύτερη να την εκτελεί τρεις φορές) μειώνει, ενώ ο Ολυμπιακός με δύο συνεχόμενα τρίποντα ξεφεύγει  μετά από ώρα με 4 πόντους (60-64), καθώς και ο Σπανούλης μετά βρίσκει ξανά στόχο. Ο ΠΑΟΚ κάνει ένα εκπληκτικό «φίνις» στο παιχνίδι και καθαρά φτάνει στη νίκη με 76-71.

Τα Δεκάλεπτα: 20-21, 39-37, 55-54, 76-71

ΠΑΟΚ: Κασελάκης 4, Χαραλαμπίδης 15 (2), McGrath 10 (1), Θεοδωράκος, Τσαϊρέλης 10, Δέδας 8 (2), Παπαδόπουλος 13, Καλλές 3, Χαριτόπουλος 13 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Hines 4, Antic 2, Σπανούλης 17 (2), Περπέρογλου 4, Shermantini 4, Σλούκας 9, Gecevicius, Πρίντεζης 16 (2), Παπανικολάου 6 (1), Μάντζαρης 3 (1), Γεωργάκης.