Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ: 71-61

20/01/2013

Ο ΠΑΟΚ έκανε πολύ μεγάλη προσπάθεια στο ΟΑΚΑ, απέναντι στον Παναθηναϊκό, διεκδίκησε το παιχνίδι ως το τέλος, αλλά τελικά ηττήθηκε με 71-61, στο τελευταίο του παιχνίδι για τον πρώτο γύρο της Basket League.

Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου ολοκλήρωσε έτσι το πρώτο μισό του πρωταθλήματος μες θετικό απολογισμό και ρεκόρ 9 νίκες και 4 ήττες, που συνιστά την καλύτερη επίδοση της ομάδας για πρώτο γύρο Α1, τα τελευταία 13 χρόνια! Αυτό που έμεινε ωστόσο από το παιχνίδι στο ΟΑΚΑ ήταν η πίκρα για την καλή προσπάθεια της ομάδας που ήταν μέσα στο παιχνίδι ως το τέλος, αλλά δεν κατάφερε να φτάσει σε μία μεγάλη νίκη.

Το παιχνίδι ήταν κλειστό στο ξεκίνημά του και ο ΠΑΟΚ που έπαιξε πολύ καλά στην άμυνα και δεν άφηνε διαδρόμους στους παίκτες του Παναθηναϊκού, κατάφερε σύντομα να επιβάλει τον ρυθμό του. Με σερί 10-0, κατάφερε να αλλάξει το σε βάρος του 13-10 σε 13-20, σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο. Με τον Χαριτόπουλο μάλιστα να ευστοχεί σε δύο τρίποντα και στο δεύτερο εξ αυτών να κερδίζει φάουλ και να ευστοχεί και στη συμπληρωματική βολή, ο ΠΑΟΚ κατέφερε να ξεφύγει ακόμη και με διαφορά 9 πόντων (31-22). Στα τελευταία λεπτά ωστόσο, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι και ισοφάρισε 35-35 στη λήξη του ημιχρόνου με τρίποντο του Μπράμος.

Ο ΠΑΟΚ δεν ξεκίνησε καλά το δεύτερο ημίχρονο και έδωσε την δυνατότητα στον Παναθηναϊκό να προηγηθεί 40-35, αλλά στη συνέχεια βρήκε τον τρόπο να αντιδράσει. Μπήκε ξανά μέσα στο παιχνίδι, έχοντας μάλιστα και τον έλεγχο και με τρίποντο του Μακγκράθ στην τελευταία φάση της τρίτης περιόδου, πήρε ξανά το προβάδισμα με 51-50. Δύο τρίποντα από Maciulis και Banks έδωσαν στους γηπεδούχους σημαντική διαφορά, ο ΠΑΟΚ έκανε προσπάθεια να μειώσει στο σκορ, έχασε στα τελευταία δευτερόλεπτα και τον Παπαδόπουλο που βγήκε από το παιχνίδι με 5 φάουλ και μαζί έχασε και το παιχνίδι.

Τα Δεκάλεπτα: 13-20, 35-35, 50-51, 71-61.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Σχορτσιανίτης, Μπράμος, Maciulis , Kapono, Ukic, Lame, Τσαρτσαρής, Gist, Banks, Ξανθόπουλος, Γιαννόπουλος, Σκορδίλης.

ΠΑΟΚ: Hatcher 2, Κασελάκης 2, Χαραλαμπίδης 11 (1), McGrath 10 (2), Τσαϊρέλης 5, Δέδας, Μαργαρίτης 4, Παπαδόπουλος 12, Καλλές 4, Χαριτόπουλος 11 (2).