ΠΑΟΚ – Απόλλων Πατρών: 68-61 και επιστροφή στις νίκες

12/01/2013

Ο Δημήτης Χαριτόπουλος σε μία εντυπωσιακή προσπάθειά του

Ωραία προσπάθεια από τον Κώστα Χαραλαμπίδη

Την πρώτη του νίκη για το 2013 και την ένατη στο πρωτάθλημα πέτυχε ο ΠΑΟΚ, που επικράτησε με 68-61 του Απόλλωνα Πατρών στο PAOK Sports Arena για την 12η αγωνιστική της Basket League ΟΠΑΠ. Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου ξεπέρασε και τα απρόοπτα στη διάρκεια του αγώνα και έφτασε σε μία ακόμη σημαντική νίκη…

Στο ξεκίνημα του αγώνα και πριν την συμπλήρωση του 5ου λεπτού, τραυματίστηκε ο Βαγγέλης Μαργαρίτης. Το χτύπημα στο γαστροκνήμιο αποδείχθηκε ότι δεν ήταν σοβαρό, αλλά ο Μαργαρίτης δεν επέστρεψε στο ματς και ο ΠΑΟΚ στερήθηκε των υπηρεσιών του ως το τέλος.

Οι δύο ομάδες ήταν πολύ άστοχες στο πρώτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα το σκορ να είναι πολύ χαμηλό (13-9). Η εικόνα του αγώνα βελτιώθηκε στη συνέχεια και ο ΠΑΟΚ με το πρώτο εύστοχο τρίποντο του McGrath ξέφυγε με 16-9, αλλά η ομάδα της Πάτρας επέστρεψε στο παιχνίδι και πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα (18-19) με τρίποντο του McCollum. Χαριτόπουλος και Δέδας έδωσαν ξανά το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ, που με καλάθι του Παπαδόπουλου έκλεισε το ημίχρονο με την διαφορά στο +6 (32-26).

Η κυριαρχία του ΠΑΟΚ ουσιαστικά δεν αμφισβητήθηκε ποτέ, αλλά η διαφορά σε σπάνιες περιπτώσεις ξέφυγε από μονοψήφια νούμερα. Σε όλη την διάρκεια της τρίτης περιόδου ήταν στα όρια του +10, το οποίο για πρώτη φορά… έπιασε ο ΠΑΟΚ με καλάθι του Χαραλαμπίδη (43-33), ενώ με καλάθι του McGrath έφτασε και στο +13 (50-37), που ήταν και η μέγιστη διαφορά στο παιχνίδι.

Ο Απόλλων προσπάθησε να μείνει στο παιχνίδι και μείωσε την διαφορά ως τους 5 πόντους, αλλά ο ΠΑΟΚ με τον Χαριτόπουλο να πετυχαίνει τους 11 από τους 18 πόντους του στην τέταρτη περίοδο κράτησε τη νίκη (68-61) και ανέβηκε ακόμη πιο ψηλά στο βαθμολογικό πίνακα της Α1.

Δεκάλεπτα: 13-9, 32-26, 50-39, 68-61

ΠΑΟΚ: Hatcher, Κασελάκης 6, Χαραλαμπίδης 17 (1), McGrath 10 (1), Θεοδωράκος, Τσαϊρέλης 4, Δέδας 5 (1), Μαργαρίτης 2, Παπαδόπουλος 6, Καλλές, Λιάπης, Χαριτόπουλος 18 (1).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ: McCollum 14 (1), Αργυρόπουλος 14 (1), Καπερώνης 5 (1), Grant 6, Λιανός 3 (1), Πέτροβιτς 13 (1), Μολφέτας, Turner 2, Krolo 2.