ΠΑΟΚ – Ρέθυμνο: 91-85

01/12/2012

Με τον Donnie McGrath να πετυχαίνει τους 18 από τους 23 πόντους του στην τέταρτη περίοδο και στην παράταση και τον Βαγγέλη Μαργαρίτη να κάνει ένα εντυπωσιακό “double double” με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο ΠΑΟΚ πέτυχε μία πολύ σημαντική νίκη με 91-85 επί του Ρεθύμνου. Αυτή ήταν η 5η συνεχόμενη νίκη του ΠΑΟΚ και συνολικά η 6η στο πρωτάθλημα, μετά από την 8η αγωνιστική.

Το παιχνίδι κρίθηκε στην παράταση, με την εμπειρία των παικτών του ΠΑΟΚ, το πάθος του για τη νίκη και την δύναμη που έδωσε η έδρα να υπερισχύουν του αγωνιστικού Ρεθύμνου. Ο Donnie McGrath που είχε 5 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, έκανε μία συγκλονιστική εμφάνιση στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα. Πέτυχε 11 πόντους στην τέταρτη περίοδο και με δικό του τρίποντο ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 76-76, μόλις 8 δευτερόλεπτα πριν την λήξη του αγώνα. Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, παρά το γεγονός ότι ο ΠΑΟΚ είχε πάρει προβάδισμα ακόμη και με διαφορά 7 πόντων (58-51) στη διάρκεια του αγώνα, ενώ και το Ρέθυμνο με πολλά τρίποντα και υψηλό ποσοστό ευστοχίας από τα 6,75μ.μ. είχε βρεθεί μπροστά στο σκορ στην τέταρτη περίοδο (71-74, 73-76).

Ο Mc Grath πέτυχε άλλους 7 πόντους (από τους 15 του ΠΑΟΚ) στην παράταση και οδήγησε τον ΠΑΟΚ σε μία σπουδαία νίκη. Διψήφιο αριθμό πόντων για τον ΠΑΟΚ είχαν οι Παπαδόπουλος (πλησίασε το double double με 14 πόντους και 9 ριμπάουντ), Χαραλαμπίδης (στα τελευταία της τέταρτης περιόδου και στην παράταση δεν αγωνίστηκε καθώς είχε συμπληρώσει 5 φάουλ, με το τελευταίο να είναι τεχνική ποινή), ενώ σημαντική βοήθεια στην ομάδα πρόσφεραν και οι Χαριτόπουλος, Hatcher, Τσαϊρέλης και Δέδας.

Τα Δεκάλεπτα:16-15, 38-33, 56-51, 76-76 (καν. αγώνας), 91-85

ΠΑΟΚ: Hatcher 9 (1), Κασελάκης, Χαραλαμπίδης 11 (1), McGrath 23 (3), Τσαϊρέλης 6, Δέδας 6, Μαργαρίτης 15, Παπαδόπουλος 14, Χαριτόπουλος 7 (1).

ΡΕΘΥΜΝΟ: Horne 16 (2), Καλλινικίδης, Colimon 6 (1), Αγγελόπουλος 8, Τσόχλας 18 (3), Duvnjak 8 (1), Κόμματος 12 (3), Carter, Latovic 3 (1), Petway 14 (4), Σιζόπουλος.