Αρης – ΠΑΟΚ: 63-72

24/11/2012

Δείχνοντας την ανωτερότητά του σαν ομάδα και σαφώς καλύτερος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, ο ΠΑΟΚ νίκησε στο Αλεξάνδρειο με 72-63 τον Άρη για την 7η αγωνιστική της Basket League. Αυτή ήταν η τέταρτη συνεχόμενη νίκη του ΠΑΟΚ στο Πρωτάθλημα και η πέμπτη συνολικά μέχρι τώρα.

Ο Λάζαρος Παπαδόπουλος πραγματοποίησε συγκλονιστική εμφάνιση και με 20 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα. Ακολούθησαν McGrath και Χαραλαμπίδης με 17 και 15 πόντους αντίστοιχα, αλλά συνεισφορά στη νίκη είχε όλη η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου. Ο Χαριτόπουλος για παράδειγμα κατέβασε 10 ριμπάουντ, ενώ ο Κασελάκης πέτυχε ένα από τα πιο καθοριστικά καλάθια του αγώνα…

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ. Ο Άρης με 2/2 τρίποντα του Πελεκάνου προηγήθηκε 8-4, αλλά ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 8-8, κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με 13-15 με καλάθι του Χαριτόπουλου, αλλά με τρίποντο από τον Καραποστόλου, οι γηπεδούχοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με 16-15.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε εντυπωσιακά το δεύτερο δεκάλεπτο και με σερί 19-9, πήρε το προβάδισμα με διαφορά 9 πόντων (25-34) λίγο μετά τα μισά της περιόδου. Στα επόμενο διάστημα ωστόσο, ο ΠΑΟΚ πέτυχε μόλις 1 πόντο, ο Άρης άλλους 5 και το ημίχρονο έκλεισε με διαφορά 5 πόντων (30-35) για τον ΠΑΟΚ.

Η απόδοση του ΠΑΟΚ στην τρίτη περίοδο ήταν εντυπωσιακή. Με εξαιρετική άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση, η ομάδα του Μαρκόπουλου καθήλωσε τους γηπεδούχους και ανέβασε την διαφορά στους 13 πόντους (43-56) στη λήξη της τρίτης περιόδου. Οι γηπεδούχοι πίεσαν και προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά. Κατάφεραν να την ρίξουν στους 4 πόντους (52-56), αλλά σε εκείνο ακριβώς το σημείο, ο Λεωνίδας Κασελάκης με ένα καθοριστικό τρίποντο έφερε και πάλι την διαφορά στους 7 (52-59) και επανέφερε την τάξη. Οι παίκτες του ΠΑΟΚ ήταν ψύχραιμοι στο τέλος και η νίκη ήρθε δίκαια και καθαρά.

Τα Δεκάλεπτα: 16-15, 30-35, 43-56, 63-72

ΑΡΗΣ: Pasalic 16 (2), Hunt 3, Πελεκάνος 18 (3), Τσιάρας, Ασημακόπουλος 2, Καραποστόλου 3 (1), Χαρίσης, Μποχωρίδης 4, Σαρικόπουλος 8, Βεργίνης 6, Τσακαλέρης 3,

ΠΑΟΚ: Hatcher 2, Κασελάκης 3 (1), Χαραλαμπίδης 15 (2), McGrath 17 (1), Τσαϊρέλης, Δέδας 6 (2), Μαργαρίτης 4, Παπαδόπουλος 20, Λιάπης, Χαριτόπουλος 5.